İstanbul halkı parklarda buluşmaya devam ediyor

Kurtuluş’ta forumun açılışını çocuklar yaptı!

İstanbul’da Şişli-Harbiye bölgesini kapsayan Maçka forumu sırasında gelişen inisiyatifle, mahalle halkını daha fazla kapsama amacıyla oluşturulan Kurtuluş-Feriköy dayanışması -semtin eski ismine göndermeyle nam-ı diğer Tatavla dayanışması- ilk toplantısını gerçekleştirdi. Serdar Ortaç parkında buluşan elli kişilik grubun toplantısının açılışını ise, o sırada parkta oynamakta olan çocuklar yaptı. Forum yapmak için parka yönelen grubu, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganlarıyla karşılayan çocukların aileleri de forumun birer katılımcısı olmaktan geri durmadı.

İki saat süren forumda, çiçeği burnundaki forumun duyurusunu daha iyi yapabilmek amacıyla, bildiri/ilan yazımı ve tasarımı konularında komisyonlar oluşturuldu. Haftasonu boyunca gerçekleştirilecek eylem ve etkinliklere çağrıların yapıldığı forumda Pazar günü kahvaltısında bir araya gelinmesi kararı alındı. Kahvaltının ardından, daha büyük bir alan olan ve sayıca az da olsa toplantıların kendiliğinden başladığı Ortanca parkında Pazartesi günü 21:00’de yapılacak foruma çağrı için kollar sıvanacak.

Fatih halkı Saraçhane Parkı’nda toplandı

21 Haziran'da  Taksim isyanının etkisiyle İstanbul’da bir çok parkta olduğu gibi  Fatih'te de forum  yapıldı. Foruma Fatih halkının yanı sıra çevre ilçelerden de katılım mevcuttu.  Foruma yaklaşık 100 kişi katıldı. Katılım da bir çok konu konuşuldu. Forumda öncelikle Sarıyer Yeniköy'deki foruma yapılan gerici saldırı konuşulup, devletin kolluk kuvvetlerinin yahut buna benzer her hangi bir taraftan yapılan saldırı sırasında ne yapılması gerektiği tartışıldı. Toplantıya daha sonra dahil olanlar ise,  Fatih halkının, insanların bilincindeki gibi gerici olmadığını bu sebeple de  toplantının yerinin daha karanlık değil, aksine daha aydınlık bir yere çekilmesi gerektiğinin belirtmesi üzerine forumun yeri değiştirildi ve  parkın içinde daha işlek bir yere geçildi. Forumda ayrıca Fatih'te yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesi de tartışıldı.
Forumda İstanbul'un diğer ilçelerindeki başka forumlarda da  tartışılan “daha fazla insanı nasıl  kazanabiliriz?” sorusuna yanıt aranıp, Gezi Parkı'nın anti kapitalist ruhunu tüm parklara yaymaya çalışılması gerektiğinin altı çizildi. Bir kişinin “asıl savaşmamız gereken mesele AKP değil, sermayedir” demesi çok büyük destek alırken,  bir başka kişi ise, “Gezi direnişi bahane edilerek yapılan tutuklamaları protesto etmek amacıyla çeşitli eylemler yapılmalı” önerisinde bulundu.   Tüm bunların yanında forumda yarından (22.06) itibaren çocuklar için bir resim atölyesi kurulması kararlaştırıldı. Ayrıca forumda,  halkı bilinçlendirmek amacıyla film gösterimi yapılması da kararlaştırıldı.  Forum her gün saat 21:00'de aynı şekilde Saraçhane parkında toplanmaya devam edecek.

Alibeyköy forumu: “Örgütlü olmaktan korkmamalıyız.”

Alibeyköy halkının buluşma noktası önceki gecelerde olduğu gibi yine Karadolap Parkı’ydı. Kitle önce Gezi Parkı devletin saldırıları ile boşaltılmadan önce hazırladıkları “Diren Taksim az kaldı, Karadolap halkı” yazan pankart ile park civarında sloganlarla yürüyüş gerçekleştirdi. “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Tayyip istifa” sloganlarının atıldığı yürüyüşün ardından önce iki dakika boyunca ses çıkarma eylemi yapıldı, sonra da iki dakika boyunca “duran adam” eylemi. Ama parkın ağırlığına bakınca eyleme duran adam değil, duran kadın demek gerektiği ortaya çıkıyordu. Bu durum konuşmalarda da kadınların daha fazla söz alması ile devam etti. Ve kadınlar hep vurguyu yaptılar. Daha önce okul servisleri ile ilgili sorunlarda da, kentsel dönüşüm konusunda da hep kadınların mücadelenin ön planında olduğunu parka henüz iki aylık bebeği ile gelen bir kadının ifade etmesi büyük alkış aldı. Sonra söz minik çapulculara geçti. Belki de tüm konuşmaların arasında en önemli mesajı vermek yaşı 10’u bile bulmayan bir kız çocuğuna düştü: “Bu birlikteliğimizi hiç bir zaman bozmamalıyız. Direnmeliyiz. Örgütlü olmaktan korkmamalıyız.” 

Cumartesi gecesi Karadolap Parkı’nda yine forum devam edecekler. Ama bununla sınırlı kalmayacak birlikte şarkılar söylenecek, halaylar çekilecek. Karadolap halkı sembolik olarak çadırlar kuracak ve geceyi parkta sabahlayarak geçirecek.