İstanbul Avcılar Belediyesi işçilerine CHP'den işe iade sözü

İstanbul'da CHP'li Avcılar Belediyesi'nde sendikalı oldukları için işten atılan 300'ün üzerinde işçinin direnişi devam ediyor. Direniş, CHP yöneticilerinin dikkatini işçilerin kararlı mücadelesi ve eylemleri sayesinde belediyesinde yapılan bu işçi kıyımına ve hukuksuzluklara çekmeyi sonunda başardı.

Önce CHP İstanbul milletvekili Eren Erdem, bayramın üçüncü günü çadıra gelerek işçilerin içinde bulunduğu durumu çözeceğini söyledi. Türk-İş'e bağlı Sendikal Güç Birliği Platformu'nu oluşturan sendikaların yöneticileri CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Belediye İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul, Kılıçdaroğlu'nun görüşmede CHP genel başkan yardımcıları Seyit Torun ve Veli Ağbaba'yı görevlendirdiğini söylediğini açıkladı.

Direnişin 155. gününde (4 Ekim) Belediye İş yöneticileri Avcılar Belediye başkanı ve belediye meclis üyeleri ile görevlendirilen CHP genel başkan yardımcıları ile Avcılar Belediyesi'nde görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrasında Belediye İş yöneticileri; CHP genel başkan yardımcılarının kendilerinden yılbaşına kadar süre istediğini, süreyi sendika kabul etmeyince 45 gün içerisinde işçilerin işe iadesinin yapılıp yasal haklarının verileceği sözü verdiğini söyledi. Sözü de sendikaya yazılı ve imzalı olarak protokol halinde verdiklerini söyleyip protokolü işçilere okudular. Bir sonraki gün (5 Ekim) işçilerin belediyeye iadesinin 45 günlük süreçte işçilerin nasıl bir süreçte işe alınacağı ile ilgili ayrıntıların açıklanacağı söylendi. 

Avcılar Belediyesi işçileri verdikleri kararlı mücadele sonunda belediyeyi ve CHP'yi masaya oturmaya zorlamıştır. Fakat önceden işçilere verilen pek çok sözün onları oyalamak için söylendiği ortaya çıkmıştı. Avcılar Belediyesi işçileri verilen sözler tutulup tamamı işe iade edilmeden ve tüm haklarını almadan mücadeleden vazgeçmemeli, işe başlayınca da mücadelenin bitmeyip devam etmesi gerektiğini kavramalıdır.

Zafer direnen emekçinin olacak!
İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!
Avcılar Belediyesi işçisi kazanacak!