İsrail'le anlaşıp katilleri akladılar! Mavi Marmara davasını düşürdüler!

31 Mayıs 2010’da Gazze ablukasına kırmak, Filistin halkına yardım malzemeleri ulaştırmak için yola çıkan Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda işgalci İsrail kuvvetlerince ateş açılmış, gemideki gönüllüler katledilmişti. Mavi Marmara katliamının sorumlularının yargılandığı davanın 2 Aralık’ta görülen duruşmasında AKP’nin imza attığı İsrail ile Türkiye arasında ilişkileri normalleştirme anlaşması doğrultusunda davanın düşürülmesi talep edildi, 12 saatten fazla süren duruşma 9 Aralık’a ertelendi.

Davanın 9 Aralık’taki duruşması Çağlayan Adliyesi’nde saat 14.00’da başladı. Mahkeme heyeti davayı izlemeye gelenler önce içeri almak istemedi, bu durumun protesto edilmesi üzerine gelenlerin bir kısmı içeriye alındı. Saatler süren duruşmada mahkeme heyetinin ve savcının Siyonist işgal kuvvetlerini aklamaktan yana tutumu davanın takipçilerinin tepkisini çekti. Mahkeme heyetinin kararını açıklayacağı sırada davanın avukatları cüppelerini çıkartarak mahkeme salonunu terk ettiler.

Mahkeme heyeti ise Türkiye-İsrail normalleşme anlaşmasının “Her halükârda bu anlaşma İsrail’in, İsrail adına hareket edenlerin ve İsrail vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti veya Türk gerçek veya tüzel kişileri tarafından konvoy hadisesi ile ilgili olarak, kendilerine yönelik doğrudan ya da dolaylı olarak Türkiye’de yapılmış ve yapılacak her türlü hukuki ya da cezai talebe ilişkin her türlü sorumluluktan tamamen muaf tutulmalarını sağlayacaktır.” Şeklindeki maddesini gerekçe göstererek, davanın düşürülmesi yönünde karar verdi. Sanıklar hakkındaki yakalama kararı kaldırıldı ve yargılama masrafları kamu üzerinde bırakıldı.

Açıktır ki bu karar ile katil İsrail’in aklanmasında mahkeme heyetinden önce esas sorumlular Siyonist işgalciler ile “normalleşme” anlaşması imzalayanlardır. AKP bu anlaşmaya imza atarak, Mavi Marmara katliamının sorumlularını aklayarak yeni katliamların yolunu açmıştır.