İsrail’in katliamları Eskişehir’de protesto edildi

Geçtiğimiz gün, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına ve bunu protesto eden Filistin halkına ateş açılarak 50’nin üzerinde insanın katledilmesine, 2000’e yakın insanın yaralanmasına karşı; Filistin halkıyla dayanışma için Eskişehir’de DİSK, KESK, TMOBB ve EBDO’nun çağrısıyla Adalar Migros önünde basın açıklaması düzenlendi. Eyleme, aralarında Devrimci İşçi Partisi ve Emperyalizme ve Siyonizme karşı Filistin Dostları’nın da yer aldığı siyasi partiler, sendikalar ve demokratik kitle örgütleri de katıldı.

Basın açıklamasını gerçekleştiren Eğitim Sen şube başkanı, İsrail ile yapılan ekonomik, siyasi ve askeri ilişkilerin iptal edilmesi, Türkiye’de bulunan Amerikan üslerinin kapatılması gerektiğini ve Filistin halkıyla dayanışmanın sözde kınamalarla yapılamayacağını vurguladı. Basın açıklaması sırasında sık sık “Nehirden denize özgür Filistin”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol”, “Katil İsrail Filistin’den defol” sloganları atıldı.

Filistin halkı ile dayanışmanın bugün ile son bulmayacağını, bundan sonra da devam edileceği belirtilmesinin ardından eylem sona erdi.