İşçi havzası Çorlu'da 1 Mayıs

Çorlu'da bu 1 Mayıs Devrimci İşçi Partisi için ayrı bir anlam ifade ediyordu. Çorlu'da DİP'in inşasında ve sınıf mücadelesinde en öne çıkan emekçi kadın ve devrimci işçi yoldaşımız Sevda Alyakut'u 25 Ekim'de kaybetmiştik. Ancak onun mücadelesi ve geriye bıraktığı miras 8 Mart'ta olduğu gibi 1 Mayıs'ta da bizlerle birlikteydi. Sadece kortejimizin önünde taşıdığımız pankartta değil hepimizin attığı sloganlarda, sıkılmış yumruklarımızda öncü yoldaşımız yanımızdaydı.

Sendikalar, partiler ve demokratik kitle örgütleri eski itfaiyenin önünde buluşarak Heykel Meydanı'na yürüdü. Devrimci İşçi Partisi de "Kahrolsun istibdad, yaşasın hürriyet!" pankartıyla kortejdeki yerini aldı. Kortejimiz Çorlulu emekçilerden büyük ilgi gördü. Sloganlarımızla işçi ve emekçilerin acil sorunlarını 1 Mayıs alanına taşıdık. Emperyalizme karşı sloganlarımızı haykırdık. Her geçen gün büyüyen bir sanayi havzası olan Çorlu'da sınıf siyasetini yükselttik, tüm işçi ve emekçileri siyasete mührünü vurmaya çağırdık.

Çorlu'da 1 Mayıs'ta öne çıkan bir diğer gündem ise KHK ile ihraç edilen eğitim emekçilerine ve siyasi parti temsilcilerine önceki hafta yapılan gözaltı saldırılarıydı. Halen gözaltında tutulmaya devam eden bu insanlara yapılan saldırı aynı zamanda Çorlu 1 Mayıs'ına karşı bir saldırıydı. Ancak tüm yürüyüş ve miting boyunca gözaltına alınan emekçilerin serbest bırakılması için sloganlar ve talepler yükseltildi.