İşçi Demokrasisi Partisi ve Yeniyol'dan Kadınlar'ın dayanışma mesajı

İşçi Demokrasisi Partisi ve Yeniyol’dan Kadınlar DİP’li Kadınlar’la dayanışma amacıyla mesaj yayınladı. Aşağıda her iki mesajı yayınlanma sırasıyla okuyucularımızla paylaşıyoruz ve bir kez daha ifade ediyoruz: Emekçi kadınların dayanışması, halkların kardeşliği yargılanamaz!

 

Kadın dayanışması yargılanamaz! DİP’li kadınlar yalnız değildir! – İşçi Demokrasisi Partisi

AKP hükümeti, geçtiğimiz 14 yıl boyunca uyguladığı politikalarla kadınların her türlü sosyal ve demokratik haklarına karşı saldırılarını istikrarla sürdürdü. Gezi sürecinden bu yana rejimin sertleşmesiyle birlikte artan baskıdan kadınlar da nasibini aldı. 2002 yılından bu yana 5.406 kadın öldürüldü, cinayetlerin 700’e yakını ise son 3 yıl içerisinde gerçekleşti. Katliam olarak nitelendirilebilecek olan verilerin yanında pek çok kadın cinsel, fiziksel, ekonomik ve psikolojik şiddete maruz kaldı, yapılan kanlı saldırılar sonucunda yaşamını yitirdi. 7 Haziran seçimleri sonucunda her ne pahasına olursa olsun iktidarını sürdürmeye çalışan Erdoğan ve AKP hükümeti “çözüm süreci”ne son vererek kirli bir savaş başlattı. Kürt illerinin çoğunda olağanüstü hal ilan edildi, demokratik hak ve özgürlükler ortadan kaldırılırken devlet terörü giderek yaygınlaştı. Yaşananlar sonucunda bölgede yaşayan pek çok kadın ve çocuk hayatını kaybetti.

Böylesi koşullarda girdiğimiz 8 Mart sürecinde kadınlar olarak hayatımızın her alanında yüzleştiğimiz katliam bilançolarına son vermek için; kalıcı, güvenilir, eşit koşullarda gerçekleşecek barış için bulunduğumuz her yerde kadın dayanışmasını örmeye çalıştık.

Bu çerçevede, Devrimci İşçi Partili Kadınlar (“DİP’li Kadınlar”), 8 Mart vesilesiyle Çorlu Kadın Platformu’nun da bir parçası olarak, Çorlu’da düzenlenecek 8 Mart eylemi için 6 Mart günü stant çalışması yaparken gözaltına alındılar ve ince arama gibi uygulamalara direnen altı kadın hakkında, “teröre destek verdikleri” iddiasıyla dava açıldı. Bu dava şüphesiz ki, devletin kadınların mücadelesini engellemeye çalışmasının örneklerinden biridir.

DİP’li kadınların dağıttığı bildiride, Kürt illerinde yapılan operasyonlar sırasında bir kadının ölü bedeninin çıplak teşhirinden söz edildikten sonra kadınların bu ve benzeri uygulamalara karşı kendilerini savunmasına ilişkin dayanışma ifade ediliyordu. Savcı bunu “teröre destek” sayarak derhal soruşturma başlatmıştır!

Biz kadınlar biliyoruz ki; Suruç’ta, Kürt illerinde, Ankara’da, iş cinayetlerinde yüzlerce kadının hayatını kaybetmesi ile 12 yıl boyunca 5.406 kadının cinayetler sonucu yaşamını yitirmesinin sebepleri birbirlerinden bağımsız değil. Devlet şiddeti kadınlar için hayatın her alanında ve her döneminde bir katliam bilançosu sunarken, biz kadınlar sorunların tamamının sistemin kendisinden kaynaklı olduğunu biliyor ve erkek egemen kapitalist düzene karşı mücadelemize devam ediyoruz! Bu sebeple mücadele içindeki DİP’li kadınlarla dayanışıyor, kadın dayanışması ve halkların kardeşliği zemininde tüm kadınları, kadın örgütlerini, siyasi partileri, sendikaları ve demokratik kitle örgütlerini DİP’li kadınlarla dayanışmaya çağırıyoruz!

Duruşma Yer ve Saati: 26 Mayıs Perşembe günü saat 10:40, Çorlu 2. Ağır Ceza Mahkemesi.

 

DİP’li Kadınlar yargılanamaz! – Yeniyol’dan Kadınlar

Altı DİP’li kadın, kadın bedeni üzerinden yürütülen kirli savaşlara karşı çıktığı ve kadınların barbarlığa karşı direnişini desteklediği için yargılanıyor. 8 Mart bildirilerinde Kürt illerinde yürütülen savaşta ölü kadın bedenlerinin teşhir edilmesinden söz ettikleri, kadınları yaşam haklarına sahip çıkmaya çağırdıkları, ölüme karşı yaşamı savundukları için teröre destek suçu işledikleri iddia ediliyor. AKP iktidarı zulme karşı söz söylemenin, her türlü eşitlik, özgürlük ve barış talebinin adını terör koydu. Çocukların tecavüzcüsüyle evlenmesini, kadınların devlet, dinci çeteler ve erkekler tarafından uygulanan şiddete boyun eğmesini aile devletinin çıkarlarını korumanın bir zorunluluğu olarak görüyor.
 
Sarayın saltanatı için çocukların ve kadınların tecavüzcülere teslim edilmesine, savaşa ve zulme karşı mücadele eden DİP’li kadın arkadaşlarımızla her zaman dayanışma içinde olacağız. Sarayın kadınlara, emekçilere, Kürtlere yönelik yürüttüğü savaşa karşı herkesi DİP’li kadın arkadaşlarımıza destek vermeye çağırıyoruz.