İntihara sürüklenen Eğitim Sen üyesi Mehmet Fatih Traş için ODTÜ’de anma

Barış İçin Akademisyenler metnine imza attığı için önce kadroya yeniden atanmayan daha sonra da üniversitelerde iş bulması engellenen, anlaştığı üniversiteler tarafından anlaşmaları iptal edilen 50/D’li araştırma görevlisi Mehmet Fatih Traş geçtiğimiz günlerde intihar etmişti. Bilime tutkun, insanlık sorunlarına duyarlı bir bilim emekçisi olan, iktidar ve suç ortakları tarafından ölüme sürüklenen Mehmet Fatih Traş için 1 Mart Çarşamba günü ODTÜ’de bir anma gerçekleştirildi.

İdari Bilimler binası önünde toplanan ODTÜ’lü emekçiler ve öğrenciler bina bahçesine Mehmet Fatih Traş anısına iki adet fidan diktiler. Ardından Eğitim Sen ODTÜ temsilciliğinin basın açıklaması okundu. Açıklamada Mehmet Fatih’in ölümünün intihar değil, politik bir cinayet olduğu vurgulandı. Bu cinayetin sorumlularının akademisyenleri hedef gösteren, iş güvencesini yok eden ve muhalif sesleri baskıyla susturmaya çalışan iktidar ve onun üniversitelerdeki suç ortakları olduğu belirtildi. Sorumluların yargılanmasının ve cezalandırılmasının talep edildiği basın açıklaması Mehmet Fatih Traş’ın anısının üniversitelerde yaşatılacağı vurgulanarak sona erdi.

Basın açıklamasının ardından Fizik Bölümü önüne kalabalık bir yürüyüş gerçekleşti. Yürüyüş sırasında “İhraç değil, bu bir cinayet”, “Kahrolsun istibdad, yaşasın hürriyet!” “Katillerden hesabı emekçiler soracak” sloganları atıldı. Yürüyüşün ardından Mehmet Fatih’i yakından tanıyan arkadaşlarının konuşmalarıyla eylem sona erdi.