İkitelli’de ekonomik kriz toplantısı: Krizi yaratanlar bedelini ödesin!

Devrimci İşçi Partisi, 2 Şubat Pazar günü İstanbul İkitelli’de emekçi halkın krizden çıkış programını konu alan bir toplantı düzenledi. Toplantı Eğitim Sen İkitelli Temsilciliği’nde Levent Dölek’in yaptığı sunumla başladı.

Yaptığı sunumda Dölek, burjuva medyasının işçi ve emekçilere sürekli yalanlar söyleyerek ekonomik krizin üzerini örtmeye çalıştığını ama halkın krizi çok derinden yaşadığını belirtti. Enflasyon rakamlarını düşük açıkladıklarını; fakat, doğalgaz, elektrik ya da su fiyatlarının ise en yüksek zam oranlarıyla yaptıklarını belirtti. Halkın bu krizi gerek işten çıkartmalarla gerekse pazarda ya da markette yükselen fiyatlarla gördüğünü aktardı. AKP hükümetinin ve Erdoğan’ın ise emekçi halkın yanında değil patronların yanında, onların çıkarına hizmet ettiğini vurguladı. AKP hükümetinin ve Erdoğan’ın hiçbir zaman işçilerin emekçilerin yanında yer almadığı gibi, çıkardıkları tüm yasalarla emekçi halkın boynuna bir zincir daha eklediğini anlattı. Emekçi halkın krizden çıkışının ise iktidarın yapmaya çalıştığı soygun planlarıyla, kemer sıkma programlarıyla olamayacağını belirten yoldaşımız; işten çıkartmaların yasaklanması gerektiğini, işçi ve emekçi ücretlerinde kesinti yapılmadan vardiya sayılarını arttırarak işsizlikle mücadele edilebileceğini açıkladı. Emekçi halkın temel ihtiyaçlarını karşılamak için yaptığı kredi kartı borçlarının silinmesi gerektiğini belirterek tüm bankaların kamulaştırılması gerektiğini vurguladı.

Emekçi halk lehine olan bu programı da yine ancak işçi ve emekçilerin oluşturabileceğinin altını çizdi. Sendikalara üye olmanın önemini anlatarak, bugün metal işçilerinin MESS’e karşı yürüttükleri örgütlü mücadeleyi ve bu mücadelenin olumlu sonuçlarını aktardı. (O sırada anlaşma sağlanmamıştı.) Metal sektöründe ilan edilen 5 Şubat’taki grevin ise hepimizin grevi olduğunu, hepimizin bu greve sahip çıkarak işçilerin bu ekmek ve hürriyet mücadelesinde birlikte hareket etmek gerektiğini söyledi. Mücadele yolunda orta yolun olmadığını, insanca ve onurlu yaşamak için tek çıkarımızın örgütlenmek olduğunun altını çizdi.