İkitelli Gerçek gazetesi etkinliği: Krizin bedelini ödememek için Birleşik İşçi Cephesi!

İkitelli Gerçek toplantısı

Gerçek gazetesi, 18 Kasım Pazar günü  İstanbul İkitelli’de emekçi halkın krizden çıkış programını konu alan bir toplantı düzenledi. Eğitim Sen 7 Nolu İkitelli şubesinde yapılan etkinlik kahvaltıyla başladı. Kahvaltının ardından yoldaşımız Levent Dölek bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumda burjuva medyasının işçi ve emekçilere sürekli yalanlar söyleyerek ekonomik krizin üzerini örtmeye çalıştığını ama halkın krizi çok derinden yaşadığını belirtti. Halkın bu krizi gerek işten çıkartmalarla gerekse pazarda ya da markette yükselen fiyatlarla gördüğünü aktardı. AKP hükümetinin ve Erdoğan’ın ise emekçi halkın yanında değil patronların yanında, onların çıkarına hizmet ettiğini vurguladı. AKP hükümetinin ve Erdoğan’ın hiçbir zaman işçilerin emekçilerin yanında yer almadığı gibi, çıkardıkları tüm yasalarla emekçi halkın boynuna bir zincir daha eklediğini anlattı.

Emekçi halkın krizden çıkışının ise iktidarın yaptığı gibi sahte ekonomik hamlelerle olamayacağını belirten yoldaşımız işten çıkartmaların yasaklanması gerektiğini, işçi ve emekçi ücretlerinde kesinti yapılmadan vardiya sayılarıni arttırarak işsizlikle mücadele edilebileceğini açıkladı. Doların yasaklanması, dış borçların reddedilmesi, borsanın kapatılması ve tüm bankaların kamulaştırılması gerektiğini vurguladı. Emekçi halk lehine olan bu programın ancak işçi ve emekçilerin oluşturduğu, sendika ayrımı gözetmeyen, tüm emekçileri kapsayan birleşik bir işçi cephesi örülerek hayata geçirilebileceğinin altını çizdi. Mücadele yolunda orta yolun olmadığını tek çıkarımızın örgütlenmek olduğunun altını çizdi.

Etkinlik sunuma yapılan katkıların ardından sohbetlerle devam etti.