İhraç edilen kamu emekçileri İstanbul'da oturma eylemi yaptı

15 Temmuz'da yaşanan darbe girişiminin ardından OHAL ilan eden AKP hükümeti kamu emekçilerinin iş güvencesine saldırmış ve binlerce emekçiyi haksız ve hukuksuz bir şekilde ya ihraç etmiş ya da açığa almıştı. 6 aydan beri devam eden işe dönüş mücadelesinde, bu defa oturma eylemi yapıldı. Türkiye'nin birçok ilinde yapılan oturma eylemlerinin bir tanesi de İstanbul’da Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda gerçekleşti.

KESK Şubeler Platformu'nun düzenlediği eylem, saat 14:00'te başladı. Açığa alınan ve ihraç edilen emekçiler oturma eylemi yaparak "İşimizi geri istiyoruz" dediler. Serbest kürsü kurulan alanda açığa alınan ve ihraç edilen emekçiler teker teker konuşma yaptılar. Tüm konuşmaların ortak noktası, AKP hükümetinin kamu emekçilerinin mücadelesini gelecek dönem için tehlike olarak gördüğü ve aslında amaçlarının kamu emekçilerinin iş güvencesine saldırmak olduğuydu.

Konuşmacılar, 20 Ocak günü greve çıkan 2200 metal işçisinin grevinin haksız, gayrimeşru ve gayri milli şekilde yasaklanmasına da değindiler. Söz konusu sermayenin kârları olunca AKP hükümetinin her şeyi yoksayabildiğini, emekçinin yanında değil patronların yanında yer aldığını belirttiler. Eylemde"AKP elini ekmeğimden çek", "direne direne kazanacağız" sloganları sık sık atıldı.

İki saat süren oturma eylemi yapılan basın açıklamasının ve atılan sloganların ardından son buldu.