Hacettepe Üniversitesi'nde polis destekli faşist saldırı

23 Aralık Çarşamba günü Hacettepe Üniversitesi'nde 10 kişilik faşist grup, Sosyal Hizmetler Bölümü’nden bir öğrenciye saldırmış, ardından gece kampüsün boş olmasından yararlanıp Özgecan Aslan ve Berkin Elvan anısına çizilen silüetleri tahrip etmişlerdi. Ayrıca Soma, Ermenek ve Şırnak’ta ölen madencilerin isimlerinin yazılı olduğu bir duvara boya atıp, çeşitli yerlere "JÖH Burada" gibi yazılamalar yapmışlardı.

Hacettepe Üniversitesi öğrencileri yapılan saldırı ve provokasyonları protesto etmek için yaklaşık 250 kişinin katılımıyla, 24 Aralık Perşembe günü Beytepe kampüsünde bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Öğrenciler yürüyüşe Edebiyat Fakültesi önünden başlayıp yemekhane önünde yürüyüşü bitirdiler. Eylem bittikten hemen sonra, birçoğu Hacettepe Üniversitesi öğrencisi olmayan faşist grup satırlarla kitleye saldırdı. Grubun püskürtülmesinin ardından öğrencilere bu sefer polis saldırdı. Saldırılar, kampüsün çeşitli yerlerinde uzun süre devam etti. Bu saldırılar esnasında üç öğrenci yaralandı. Ayrıca 10’dan fazla öğrenci gözaltına alındı.

Saldırılara karşı alanı terk etmeyen öğrenciler faşist grubun kampüsten çıkmasının ardından, Beytepe'de faşizme geçit vermeyeceklerini belirterek kampüsten ayrıldılar.