Hacettepe Üniversitesi işçilerinden basın açıklaması

Sosyal-İş Sendikası’na bağlı işçiler, rektörlüğün sendikal haklarını kullanmalarını engellemesi ve toplu iş sözleşmesi görüşmelerini geciktirmeye çalışması üzerine rektörlük önünde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında rektörlüğün işçilerin sendikal haklarını kullanmasına engel olmak için yasa boşluğundan faydalanarak, toplu iş sözleşmesini geciktirmek amacıyla yetki itirazı davası açtığı ifade edildi. Bununla birlikte Hacettepe Üniversitesi İktisadi İşletme Müdürlüğü işçilerinin yasal ve meşru temsilcisi olan Sosyal-İş Sendikası’nın her türlü görüşme talebinin yanıtsız bırakıldığı belirtildi. Rektörlüğün bu tutumunun “bilimsel yaklaşım ve özgür düşünce” ile çeliştiği vurgulandı. Rektörlüğe, görüşme taleplerine yanıt vermesi ve davayı geri çekmesi çağrısı yapıldı. Ayrıca işçiler, taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda sendikanın tüm demokratik haklarını kullanacağını ve toplu sözleşme hakkı için gerekli her türlü eylem ve etkinliği gerçekleştireceklerinin altını çizdi.

Diğer sendikalardan da temsilcilerin katıldığı basın açıklaması ücret yetersizliği, ücretlerin geç ödenmesi, iş tanımlarının belirsizliği, iş güvencesi ve güvenliği gibi sorunların da dile getirilmesinin ardından “İş, ekmek yoksa barış da yok” sloganları ile sona erdi.