Hacettepe Üniversitesi emekçileri personel servislerinin kısıtlanmasını protesto etti

Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü, 1 Mart tarihi itibariyle 100’e yakın personel servisi sayısının 35’e düşürüleceğini, güzergâhların değiştiğini ve normalde güzergâh boyunca birçok farklı duraktan servislere binen personelin bundan sonra servislere sadece hareket noktalarından binebileceğini açıkladı. Bu karar binlerce emekçinin, servislerin hareket noktalarına varabilmek için ekstra dolmuşa, otobüse, taksiye binmesi; kampüse ulaşabilmek için en az bir saat daha erken kalkması ve eğer servislere yetişebilirse ayakta yolculuk yapması anlamına geliyor.

Daha önce uyarı eylemleriyle sesini duyurmaya çalışan üniversite emekçileri, 28 Şubat sabahında Beytepe Kampüsü’nde yolu trafiğe kapatarak yaptıkları yürüyüşle rektörlüğün bu kararını protesto ettiler.

 Eğitim-Sen, Türk Eğitim-Sen, Eğitim Bir-Sen, Eğitim-İş ve Eğitim Hak-Sen olmak üzere 5 sendikanın ortak kararıyla düzenlenen eylemde üniversitenin emekçileri sabah saat 08.45’te nizamiye kapısında “Servis kısıtlamasına hayır!” pankartının arkasında toplandı. Emekçiler yürüyüş için beklerken özel güvenlik eyleme katılımı azaltmak için gelen servisleri geri döndürerek kampüsün arka kapısına yönlendirmeye çalıştı. Fakat servisleri durduran emekçiler buna müsaade etmedi ve servislerden inenlerle birlikte kalabalık daha da arttı.

Nizamiye kapısından rektörlük binası önüne 45 dakika boyunca yürüyen üniversitenin emekçileri sık sık “Servis hakkımız, söke söke alırız”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarını attılar ve alkışlarla, ıslıklarla yol boyunca protestolarını sürdürdüler.

Rektörlük önünde toplanan emekçilere hitaben yapılan açıklamayı sendika temsilcisi İbrahim Çömez okudu. Çömez, 5 sendika adına yaptığı açıklamasında “Bizler başından beri bu şekliyle uygulanacak bir servis hizmetinin personelimize çok ciddi sıkıntılar yaşatacağını düşünmekteyiz. Ankara’yı hiç bilmeyen ve insan sevgisinden yoksun insafsız birisine bu güzergâhları belirleyin deseydiniz, inanın bundan daha kötüsünü yapmazdı” diyerek bu kararı protesto ettiklerini belirtti.

Çömez ayrıca üniversitenin duyurusunda yer alan, bu kararın sendika temsilcileriyle fikir birliği ile belirlendiği şeklindeki açıklamanın gerçeği yansıtmadığını, personelimize çok ciddi sıkıntılar yaşatacak bu kararın altında hiçbir sendikanın imzasının olmadığını ve hatta bu kararı protesto ettikleri için toplantıyı terk ettiklerini açıkladı. Servis haklarını alıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini belirten emekçiler “Vur vur inlesin yönetim dinlesin” ve “Yönetim istifa” sloganlarıyla eylemi sonlandırdılar.