Günlerdir gözaltında tutulan İstanbul Üniversitesi öğrencileri serbest!

1 Mart Perşembe günü aralarında yoldaşımızın da bulunduğu 17 İstanbul Üniversitesi öğrencisi 7 Mart Çarşamba günü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Bugün öğleden sonra gözaltında tutuldukları İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nden Çağlayan Adliyesi’ne sevk edilen öğrenciler yapılan işlemlerinin ardından akşam saatlerinde serbest bırakıldı. Adliye çıkışında kalabalık bir şekilde bekleyen arkadaşları, öğrencileri alkışlarla karşıladı. Gözaltındaki arkadaşlarıyla hasret gideren öğrenciler sık sık “Önder Babat ölümsüzdür”, “Kahrolsun istibdad yaşasın hürriyet”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganlarını attı.

17 öğrenci, 14 yıl önce İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyken kurşunlanarak öldürülen Önder Babat için pano hazırlamak istedikleri sırada polis ve özel güvenlik birimi tarafından darp edilerek gözaltına alınmıştı. Gözaltına alındıkları perşembe gününden bu yana hiçbir mantıklı açıklama yapılmaksızın keyfi ve hukuksuz bir şekilde nezarethanede bekletiliyorlardı. Yoldaşımız bu keyfiyeti ve hukuksuzluğu gözaltında tutuldukları süre boyunca açlık grevi yaparak protesto etti.