Gripin ilaç fabrikasında grev kazanımla sonuçlandı

İstanbul Avcılar’da bulunan Gripin ilaç fabrikasında toplu iş sözleşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 28 Kasım günü grev kararı almıştı. 7 Aralık Cuma günü, grevin 10. gününde yetkili sendika Petrol-İş ile patron temsilcileri yüzde 22 zam oranında anlaştı.

Petrol-İş sendikasının 83 üyesinin bulunduğu Gripin ilaç fabrikasında, işçilerin büyük çoğunluğu 20 yılı aşkın süredir bu fabrikada çalışıyor. Haziran’da başlayan toplu sözleşme görüşmeleri, işçilerin, enflasyonun rekor üstüne rekor kırdığı bir dönemde, yaşanacak bir ücrete sahip olmak için yüzde 30 zam istemesi ve patronun buna karşılık yüzde 10 teklif etmesi üzerine tıkanma noktasına gelmişti. Ardından görüşmeler şirket yönetimi sendikanın yüzde 25’lik zam talebine karşılık yüzde 17 teklif edince işçiler haklarını savunmak için grev kararı aldı. 28 Kasım günü greve başlayan işçiler aynı zamanda 90 yıllık fabrikanın ilk grevine de imza atmış oldular. İşçiler fabrikanın ilk grev kararını almanın kolay olmadığını ancak yüksek enflasyonun maaşları her geçen gün eritmesi sebebiyle yaşanacak bir ücret için grev kararı aldıklarını belirttiler. Soğuk havaya rağmen, işçiler halaylarla, şarkılarla 10 gün boyunca kararlılıklarını gösterdiler ve sınıf kardeşleri olan diğer sendikalardan yapılan ziyaretlerle moral depoladılar.

Gerçek gazetesi olarak yaptığımız iki ziyarette de gazeteye yoğun ilgi gösteren işçiler mücadelelerinin gazetede yer bulmasından büyük memnuniyet duyduklarını ve kendi mücadelelerinin yanında Türkiye’deki diğer fabrikalarda ve iş yerlerinde olan haberleri okumanın morallerini arttırdığını söylediler.  İşçiler 7 Aralık Cuma günü yüzde 22 zam oranında anlaşılması sonucu 10 gün süren grevlerini sonlandırdı.