Grev kırıcılar tükendikçe THY yönetimi zorlanmaya başlıyor akşam saatlerinde aksamaların artması bekleniyor

 

Burjuva basını gerçekleri gizlemek için özel bir çaba sarfederken uçuşların aksamadığı ve grevin etkisiz kaldığı yönünde maksatlı ve tek yanlı haber yapmayı sürdürüyor. Oysa grevin başlangıcında sendikacılar ilk anda aksamaların nöbetçilerle ve grev kırıcılarla önlenebileceğini esaslı aksamaların akşam saatlerinde başlayacağını söylemişlerdi. Nöbetçi personelin adım adım tükenmekte oluşu THY yönetimini zora sokuyor. THY grevi tüm baskılara ve engellemelere karşı devam ediyor.

THY’de grev başladı. Grevin ilk saatlerinde resmi grev kırıcılık yapan polis Atatürk Havalimanını abluka altına alırken, THY yönetimi sivil grev kırıcıları devreye sokarak uçuşların aksamamasına çalıştı. Pek çoğu son anda apar topar mezun edilmiş yarı zamanlı kabin memurları grev kırıcı olarak kullanıldı. Kökeni pilot olan ve THY Genel Müdürlüğü’nde çeşitli yönetici görevlerde bulunan çok sayıda kişi de grev kırıcılık onursuzluğunu yapmaktan geri durmadı.

Grev kırmak için nöbetçi sıfatıyla havalimanına yığılan grev kırıcı yedek personel grevin ilk saatlerinde pek çok uçağın kalkmasını sağladı. Ancak bu uçuşlar acemi ve eksik sayıda personelle adete kelle koltukta yapılıyor. Sabah saat 10:00’da THY Genel Müdürlük önünde basın açıklaması yapan Hava-İş sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin bu uçuşlarda grevi kırmak adına alınan riskler yüzünden oluşabilecek facialardan THY yönetiminin sorumlu olacağını vurguladı. Ayrıca Ayçin, THY yönetiminin eksik personelle uçuş yapması, grevdeki işçilerin işinin başka işçilere yaptırılması, 2 iç 2 dış hat alıştırma uçuşu yapmadan yeni eğitilmiş acemi personelin uçuşa gönderilmesi, tazeleme eğitimi yapılmadığı için sertifikalarının süresi geçen personelin çalıştırılması gibi açıkça yasadışı uygulamaları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne şikayet etti.

Burjuva basını tüm bu gerçekleri gizlemek için özel bir çaba sarfederken uçuşların aksamadığı ve grevin etkisiz kaldığı yönünde maksatlı ve tek yanlı haber yapmayı sürdürüyor. Oysa grevin başlangıcında sendikacılar ilk anda aksamaların nöbetçilerle ve grev kırıcılarla önlenebileceğini esaslı aksamaların akşam saatlerinde başlayacağını söylemişlerdi. Nöbetçi personelin adım adım tükenmekte oluşu THY yönetimini zora sokuyor. THY grevi tüm baskılara ve engellemelere karşı devam ediyor.