Grand Hyatt işçisi kazandı!

Grand Hyatt işçisi kazandı!

Turizm sektöründe 20 yıl sonra otellerde işçi eylemleri 2014’te Dora Otel’in taşeron işçileri ile başlamış, 44 hafta süren eylemler ve açılan davalar sonucunda işçiler hem işe iade hem de sendikal tazminat hakkı kazanmışlardı. Otelde ise taşeron çalışma kaldırılmıştı.

Dora Otel işçilerinden etkilenen Grand Hyatt’taki taşeron işçiler de 2015’te sendikalı işçiler ile iletişime geçerek sendikaya üye olmuştu. 30 işçi sendikalı oldukları için işten atılmış, hem otelin sahibi Doğuş Holding hem de Grand Hyatt otel yönetimi işçilerin “şirket küçülmesi” sebebiyle işten atıldıklarını iddia etmişti. İşçiler sendikalı oldukları için işten çıkarıldıklarını biliyordu ve “şirket küçülmesi “diyerek yalan söyleyen otel yönetimi ertesi gün Akdeniz ve Ege’den işçi transferleri yapmıştı.

Haklarını arayan işçiler, görülen davalar sonucunda haklı çıktılar. Yapılan görüşmeler sonunda da Doğuş Holding’den 3.750.000 lira gibi yüksek bir tazminat alma ve işe iade haklarını kazandılar. Ayrıca Dora’da olduğu gibi burada da taşeron çalışma ortadan kalktı.

Bu iki örnekte de olduğu gibi, işçiler ancak birlikte mücadele edip sendikalarda örgütlendiklerinde kazanabilir, kendilerine de çocuklarına güvenceli bir gelecek hazırlayabilirler.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Ocak 2019 tarihli 112. sayısında yayınlanmıştır.