Gerçek’in 100. sayısını, Ankara’da okur toplantısı ile kutladık

Gerçekgazetesi Ocak 2018 tarihinde 100. sayısıyla çıktı. 100. sayıyı, 6 Ocak Cumartesi günü, Ankara Yeni Sahne’de düzenlenen okur toplantısı ile kutladık.

Toplantı, mücadelede yitirdiğimiz devrim şehitlerine saygı duruşu ile başladı. Ardından açılış konuşmasını yapan yoldaşımız, Devrimci İşçi Partisi’nin merkezi yayın organı olan gazetemiz Gerçek’i, Lenin’e atıf yaparak devrimci bir işçi partisinin inşasında bir iskeleye benzetti. Gazetemizin sayfalarında yer alan “fabrikalardan haberler” bölümüne değinerek, Gerçek’in emekçilerin arasında bir köprü olduğunu, aralarındaki haberleşmeyi ve birbirlerinin örgütlü güçlerinden beslenmelerini sağladığını söyledi. Partimizin politikalarını emekçi kitlelerle buluşturan gazetemizin aynı zamanda ezilen halkların, kadınların sesi olduğunu, gençlik mücadelesinin öznelerinin kalemlerinden bu mücadeleyi sayfalarına taşıdığını söyledi. DİP’in anti-emperyalist bir mücadele programı benimsediğini ve bu mücadelede Gerçek gazetesinin önemli bir araç olduğunu belirtti.

Açılışın ardından Bursa Oyak-Renault ve HT Solar işçilerinin toplantımıza gönderdikleri mesajlar okundu. Renault işçileri; “haklarımız gasp edildiğinde, ağır çalışma koşullarında, iş cinayetlerinde, grevlerimiz yasaklandığında, fabrikalarda sarı sendikalara ve bürokrasiye karşı mücadelede, grev ve direniş çadırlarında haksızlığın olduğu her yerde gazetemizi görebilirsiniz” diyerek toplantımızı selamladı. Bir ay önce fabrikalarını işgal eden ve sendikayı fabrikaya sokmayı başaran HT Solar işçileri ise, “Gerçek gazetesi direnen, mücadele eden, işgal eden işçilerin sadece sesi değil aynı zamanda pusulasıdır” dedi. İşçilerin mücadeleye çağıran mesajlarının ardından salondan coşkuyla “İşgal, grev, direniş” ve “Yaşasın sınıf mücadelemiz” sloganları yükseldi.

Programın devamında, DİP Genel Başkan Yardımcısı ve Gerçek gazetesi yazarı yoldaşımız Levent Dölek, DİP’li Öğrenciler adına yoldaşımız Can Gürünlü, DİP Genel Başkanı Sungur Savran kürsüden konuşmalarını yaptılar. Yoldaşlarımız Vietnam kasabı Komer’in arabasının yakıldığı 6 Ocak 1969’dan 49 yıl sonra aynı gün ODTÜ’de Amerika ve İsrail bayrağı yakan DİP’li Öğrencileri selamladılar. Gerçek’in yıllardır sürekli ve düzenli olarak çıktığını vurgulayan konuşmacılar, bu sürekliliğin disiplinli, Bolşevik bir parti çalışmasına dayandığını belirttiler.

Konuşmacılar ayrıca Gerçek’in pek çok tespitinin ve öngörüsünün doğrulandığını örneklerle ifade ettiler. Arap devrimleri esnasında Taksim Tahrir olacak dediğimizde,“orda olur ama burada olmaz” diye karşılık verilirken kısa süre sonra Türkiye’de Gezi ile başlayan halk isyanının yaşanmasını, Roboski katliamının ardından Sri Lanka tipi çözüm test ediliyor dedikten sonra Türkiye Kürdistanı’nda yaşanan savaşları, Syriza’nın bir ihanet odağı olacağını söylememizin ardından bugün bunun doğrulanmasını örnek olarak verdiler. Bu öngörülerin kehanete değil yöntemimize dayandığını, bu yöntemin ise Marksizm olduğunu vurguladılar. Gazetemizin İskra’nın Pravda’nın devamı olduğunu dile getirdiler. DİP’li öğrenciler adına konuşan yoldaşımız ise “gençlik mücadelesi bu topraklarda sürüyor, tek bir emperyalist üs kalmayana, bütün kapitalist şirketler kapatılana kadar partimizle birlikte mücadeleye devam edeceğiz” dedi.  

Konuşmaların arasında Yunanistan’da bulunan kardeş partimiz EEK’ten ve Arjantin’deki kardeş partimiz PO’dan gelen mesajlar okundu. Onlar da gazetemizin 100. sayısını “Gerçek’in bininci sayısı için ileri!”, “Yaşasın Gerçek gazetesinin, işçi sınıfının sosyalist ve enternasyonalist mücadelesindeki sürekliliği!” diyerek selamladılar.

Tüm mesajların ve konuşmaların ardından, Enternasyonal Marşı’nın okunması ile toplantımız sona erdi.