Genel-İş’ten Bakırköy’de “Tüm taşeron işçilere kadro verilsin!” kampanyası

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel-İş sendikası, “Tüm taşeron işçilere kadro verilsin!” şiarıyla Türkiye genelinde bir imza kampanyası başlattı. Taşeron sisteminin kaldırılmasını da ana talepleri arasına koyan Genel-İş, bu kampanyayı 9-16 Aralık tarihleri arasında gerçekleştiriyor.

AKP’nin 1 Kasım oylamasından önce ortaya attığı, 1 Kasım’dan sonra da en kısa sürede gerçekleştireceğini öne sürdüğü, kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya geçirileceği yönündeki vaadini inandırıcı bulmayan Genel-İş, taşeron sorununun torba yasalarla, asıl iş-yardımcı iş kandırmacasıyla çözülemeyeceğini söylüyor.

Kampanya kapsamında Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda çalışma yapan Genel-İş’te örgütlü işçiler, sloganlarla bildiri dağıtarak, meydandan geçenleri bir imzayla kampanyaya destek olmaya çağırdılar. Sık sık, “Tüm taşeron işçilere kadro verilsin!”, “Kadro lütuf değil haktır!”, “Grevli, toplu sözleşmeli sendika hakkı ve kadro istiyoruz!” taleplerini haykırarak seslerini duyurmaya çalıştılar. Bakırköy halkı, kampanyaya yoğun ilgi gösterdi. İşçiler, özellikle gençlere seslenerek, “Geleceğinizi düşünüyorsanız, taşeron sisteminin kaldırılması için bir imza verin!” şeklinde konuşmalar yaptılar.