Gebze’de Gerçek gazetesi okur toplantısı

Gebze kahvaltı

Gerçek gazetesinin kahvaltılı okur toplantısı, 2 Aralık Pazar günü Devrimci İşçi Partisi Gebze bürosunda yapıldı. Toplantıda işçiler, emekçiler ve gençler bir araya geldi. Kahvaltı ile başlayan etkinlik, yoldaşımız Levent Dölek’in sunumuyla devam etti.

Sunumunda patronların kendi basın organları aracılığıyla emekçi halktan gerçekleri sakladığından bahseden yoldaşımız, patronlara karşı tutarlı bir şekilde mücadele eden gazetelerin sermayeden bağımsız olması gerektiğini söyledi. Gerçek’in patronlara karşı işçilerin gerçeklerini anlattığını, sayfalarında da işçi ve emekçi yazarlara yoğun bir şekilde yer verdiğinden bahsetti.

Ekonomik krizin emekçileri işten çıkarmalarla ve hayat pahalılığıyla vurduğunun, AKP hükümeti ve Erdoğan’ın ise halkın birikimlerini emperyalist tekellere ve patronlara peşkeş çektiğinin altını çizdi. Yoldaşımız, patronların ekonomik krizin faturasını işçilere ödetmeye çalıştığını belirterek işçi sınıfının bu saldırılara birleşik ve örgütlü hareket ederek cevap vermesi gerektiğini söyledi. Emekçi halkın krizden çıkışı için stratejik sektörlerdeki fabrikaların ve tüm bankaların işçi denetiminde kamulaştırılması, borsanın ve dövizin yasaklanması gerektiğinden bahsetti. Yoldaşımız, işsizlik, hayat pahalılığı, ekonomik kriz gibi hayatımızı derinden etkileyen sorunların değişmez kanunlar sonucunda değil patronların kâr hırsı yüzünden gerçekleştiğini ve bunu değiştirmek için işçi sınıfının iktidara gelmesi gerektiğini vurgulayarak sunumunu sonlandırdı.

Etkinlik, çeşitli fabrikalardan ve işyerlerinden gelen katılımcıların katkılarıyla devam etti.