Garanti çalışanları "DirenGezi" dedi

Plaza emekçileri dün NTV binasını önünde gerçekleştirdikleri eylemin ardından bugün de başka bir Doğuş grubu şirketi olan Garanti Bankası’nın genel müdürlük binasının önündeydi. 

NTV binası, plaza emekçilerinin yoğun olarak çalıştığı Maslak’ta yer alıyor. Kısa sürede örgütlenmeleri, öğle tatilinde eylemi gerçekleştirmeleri daha kolay olduğu için dün NTV binasının önünde yaklaşık iki bin kişi yer alıyor, yapılan yanlı yayınlar, isyanın sansürlenmesine karşı hesap soruyorlardı. Garanti Bankası’nın genel müdürlük binası NTV’ye göre plaza emekçilerinin daha az bulunduğu bir noktada olduğu için eyleme gelenlerin sayısı düne göre çok daha azdı. Ama eylem neredeyse dünkü kadar kalabalık oldu. Çünkü dışarıda toplanan yaklaşık 50 kişilik kalabalığı göre yüzlerce banka çalışanı aşağıya inerek eyleme destek verdiler. Hızla her bir kağıda bir harfin çıktısı alınıp, bantlarla birleştirilerek “Direngezi” pankartı hazırlandı. Hem dışarıdan gelenlerin, hem içeriden çıkanların öğle tatili ve dolayısıyla yemeksaati olduğu için yemekhaneden sandviçler ve içecekler talep edildi. Eylemde bulunan herkese dağıtıldı. Yaklaşık bir saat boyunca yüzlerce kişi hep bir ağızdan “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Hükümet istifa”, “Beyaz yakalı çapulcularız” sloganlarını attılar.

Çalışanların ardından Garanti Bankası genel müdürü Ergun Özen ve genel müdür yardımcıları da aşağıya inerek protesto için gelen plaza çalışanlarının sorularını yanıtladı. Ergun Özen’in tepkileri yatıştırmak için  kendisinin destek olduğunu, saygı duyduğunu söyleyerek “siz biz yapmayın, biz de burdayız” demesinin üzerine bir kişinin “siz de mi çapulcusunuz” sorusuna “evet, çapulcuyum” cevabını verdi. Bu eylemin sosyal medyada ve internet sitelerinde en fazla öne çıkarılan yanı oldu. Oysa asıl önemli son bir haftayı saymazsak belki de hayatında hiç eyleme gitmemiş, her gün birbirini asansörde yemekhanede görüp de birbirine bir “merhaba”dan fazlasını söylememiş insanların, bir anda organize olup hep birlikte söylediği sözler, attığı sloganlar. 

Aşağıdaki linklerden eyleme ait videoları izleyebilirsiniz. 

http://www.youtube.com/watch?v=SkQ94QG8kYA

http://www.youtube.com/watch?v=REIXFK5McWA