Film izlemeye, mücadeleyi yükseltmeye devam ediyoruz!

Bugün (07.03.2015) Devrimci İşçi Partili Öğrenciler olarak, İstanbul Okmeydanı'ndaki parti büromuzda Demir Çeneli Melekler filmini izleyip, film üzerine tartışma gerçekleştirdik.  

Film, 1900'lü yıllarda eşit vatandaşlık ve oy hakkı için mücadele eden kadınları konu alıyordu. Filmin ana karakteri Alice Paul'un başlattığı, kadınlara eşit vatandaşlık mücadelesinde öncelikle aynı haklar için çalışan diğer kadın örgütleri ile birlikte mücadele ediliyor. Ama zamanla diğer örgütler desteğini çekiyor.Kadınlar, çeşitli kampanyalarla seslerini duyurmaya çalışırken hem toplumdaki erkek şiddetine hem de hükümetin baskı ve tutuklamalarına direnerek oy hakkını kazanıyorlar. Ama filmin sonunda yine aynı hükümetin, bu hakkı kadınlara kendileri lütfetmiş gibi açıklama yapmaları filmin sonunda tartışmalarımızın ana hattını oluşturdu.

Film sonrasında, bu ayki Öncü İşçi'de yer alan "İşçi Devletinde Kadınlar" ile ilgili kısmı okuyup mücadelenin nasıl olması gerektiğini konuştuk. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesinde mücadelemizi yükseltmek için yapabileceklerimizi tartıştık.

Her hafta film izlemeye devam edecek, tartışıp mücadeleyi yükselteceğiz.