Filistin Toprak Günü’nde İstanbul’daki İsrail Konsolosluğu önünde eylem

BDS Türkiye’nin Trump’ın Kudüs kararının ardından İstanbul’da başlattığı anti-emperyalist, anti-Siyonist Kudüs Nöbetleri’nin altıncısı ve sonuncusu31 Mart cumartesi günü Levent’teki İsrail konsolosluğu önünde gerçekleşti. Eylemde Siyonist İsrail’in bir gün önceden başlayarak Filistin halkının Büyük Dönüş Yürüyüşü’ne yaptığı saldırı ve yürüyüşçüleri katletmesi lanetlendi.

BDS Türkiye  “Kudüs Filistin’dir Filistinlilerindir!” şiarıyla başlayan nöbetlerin ilkini ABD Konsolosluğu önünde, ikincisini Beyoğlu Tünel Meydanı'nda, üçüncüsünü Kadıköy Khalkedon Meydanı'nda, dördüncüsü Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda ve beşincisini Eminönü Mısır Çarşısı Meydanı’nda yapmıştı. Kudüs için bir araya gelen Filistin dostları nöbetler boyunca Kudüs’ün ilhakı, Filistin topraklarının işgali, AKP ve İsrail arasındaki ilişkiler ve uluslararası boykot hareketi konularında halka bilgi verdi. Filistin’de gelişen gündemlere değindi. 17 yaşındaki Filistinli direnişçi Ahed Tamimi için özgürlük talep etti, nöbetlerden birini Siyonist yerleşimlerin Filistinlilerin topraklarını yutmasına karşı çıktığı için bir İsrail buldozeriyle ezilerek katledilen Rachel Corrie’ye adadı.

Nöbetlerin sonuncusu Filistin’in işgaline karşı direnişin sembol günlerinden 30 Mart Filistin Toprak Günü’nden bir gün sonra gerçekleşti. Bu vesileyle Levent Metro çıkışında toplanan Filistin dostları hem 1976’da işgal devleti tarafından katledilen 6 Filistinliyi, hem de Toprak Günü’nde Filistin’de sokaklara çıkarak, işgal devletinin saldırılarına göğüs geren, yaralanan, katledilen Filistinlileri anarak nöbete başladı. Metro çıkışında Filistin müzikleri eşliğinde BDS Türkiye’nin hazırladığı broşürleri dağıttıktan sonra sloganlarla İsrail Konsolosluğu önüne yürüyüş gerçekleştirdi. Filistin dostları yürüyüş sırasında sık sık “Filistin toprağına özgürlük!”, “Diren Kudüs seninleyiz!”, “Kahrolsun ABD emperyalizmi!”, “Yıkılsın Siyonist İsrail devleti!”, “Elçi defolsun ilişkiler kesilsin!” sloganlarını attı.

Konsolosluk önünde BDS Türkiye adına basın açıklamasını Arapça ve Türkçe olarak iki BDS gönüllüsü okudu. BDS Türkiye basın açıklamasında aşağıdaki ifadelerle AKP hükümetini verdiği sözleri tutarak Siyonist İsrail’le ilişkileri kesmeye çağırdı:

“Bugün buradan Türkiye hükümetine de sesleniyoruz: Vermiş olduğunuz taahhüde rağmen, Trump’ın Kudüs kararı sonrasında İsrail’le diplomatik ilişkileri kesmediniz. Filistin halkı Gazze’de ve her yerde ağır çekim soykırıma uğratılırken, İsrail’le ilişkileri sürdürüyorsunuz. Yaptırım gücü olmayan uluslararası kurumlardan çıkarılan kınama kararları, ne İsrail’i ne de ABD’yi durdurmaya yetecektir. İsrail’i durdurmanın tek yolu kapsamlı bir boykot uygulanması, İsrail’in her alanda tecrit edilmesi ve İsrail’e yaptırım uygulanmasıdır.”

Devrimci İşçi Partisi nöbete üzerinde “Türkiye NATO’dan çıksın! İncirlik kapatılsın! İsrail’le ilişkiler kesilsin!”, “Nehirden denize özgür Sosyalist Filistin!”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol!” yazan dövizlerle katıldı.

BDS Türkiye basın açıklamasını, Filistin halkının haklı ve meşru mücadelesinin yanında olmaya ve boykot çağrısını yükseltmeye devam edeceğini beyan ederek sonlandırdı. Filistinlilerin “Nakba (Büyük Felaket)” olarak adlandırdığı, işgalin yıldönümü 15 Mayıs’a kadar iki hafta bir gerçekleştirilecek araştırma atölyesinin duyurusunu yaptı. Filistin halkının uğradığı zulme duyarlı bütün kamuoyunu BDS Türkiye’nin çalışmalarına katılmaya, destek vermeye çağırdı. Eylem Siyonizme ve emperyalizme karşı sloganlarla sona erdi.