Filistin Toprak Günü’nde Emperyalizme ve Siyonizme karşı Filistin dostları: Yıkılsın Siyonist İsrail devleti!

Filistin halkının Siyonist işgale karşı direnişinin sembolü olan 30 Mart Filistin Toprak Günü’nün 43. yıldönümünde Emperyalizme ve Siyonizme karşı Filistin dostları İstanbul Levent’te bulunan İsrail konsolosluğu önünde buluştu. Levent Çarşı’dan konsolosluğun önüne yürüyen Filistin dostları, işgal ve abluka altında yaşayan Filistin halkıyla dayanışmayı ve Ortadoğu halklarının ortak düşmanı emperyalizme, Siyonizme karşı mücadeleyi bu tarihi günde bir kez daha yükseltti. 15.30’da konsolosluk önünde biten yürüyüşün ardından Emperyalizme ve Siyonizme karşı Filistin dostları adına bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

1967’den beri Filistin halkının Toprak Günü olarak kutladığı 30 Mart, aynı zamanda 2018’de başlayan ve geçtiğimiz sene boyunca her hafta abluka altındaki Gazze’de gerçekleştirilen Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü eylemlerinin başlangıcının birinci yıldönümü. Filistin dostlarının İstanbul’da Filistin halkının sesini yükselttiği saatlerde, Filistin halkının sabahın erken saatlerinde başlayan eylemleri devam etmekteydi. Siyonist işgal güçleri Gazze ve Batı Şeria’da Toprak Günü vesilesiyle yapılan eylemlere saldırarak, 2 Filistinliyi katletti, 500’e yakın Filistinliyi yaraladı.

Filistin dostları basın açıklamasında Toprak Günü’nün tarihsel anlamının yanında, bir senedir geri dönüş hakkına ve Filistin topraklarına sahip çıkan Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü adıyla verilen mücadeleyi selamladı, bu mücadelede hayatını kaybeden bütün Filistinlileri saygıyla andı. İşgal güçlerinin yürüyüşün birinci yıldönümünde gerçekleştirdiği saldırıları kınadı.

Basın açıklamasının okunmasından önce Emperyalizme ve Siyonizme karşı Filistin dostları adına Levent Dölek yoldaşımız bir konuşma yaptı. Filistin mücadelesinin yalnızca toprakları elinden alınmış bir halkın değil, hepimizin mücadelesi olduğunu vurgulayan Levent Dölek, “Emperyalizmin ve Siyonizmin katliamlarına devam ettiği bu topraklarda Filistin halkının geri dönüş mücadelesi bütün halklar için onurun ve hürriyetin geri dönüşü olacaktır.” dedi. Filistin halkının haklı mücadelesine gönülden destek veren emekçi halkımıza seslenen Dölek, Kudüs’ün ABD tarafından İsrail’in başkenti olarak tanınmasının ardından AKP hükümetinin bir ton söz söylediğini, ancak Siyonistlerle ticarete ve siyasete devam ettiğini hatırlamaya çağırdı.

ABD’nin geçtiğimiz günlerde Golan Tepeleri’nde Siyonist İsrail’in hâkimiyetini tanıyan kararına da değinen Dölek, Amerikan emperyalizminin Ortadoğu’daki bekçi köpeğini bütün Ortadoğu halklarının, İran’ın, Suriye’nin üzerine saldığını söyledi.

 Konuşmasının son kısmında Dölek, Türkiyeli işçilere emekçilere seslendi, “Filistin davasını unutmayın! Filistinlileri yalnızca katledildiklerinde, Gazze’yi üzerinden bombalar yağdığında hatırlamayın! Trump alçağının yüzünü gördüğünüz her gün hatırlayın! Siyonistleri gördüğünüz her gün hatırlayın! Onlarla işbirliği yapan kendi iktidarınızı gördüğünüz her gün hatırlayın! Çünkü Filistin bir birlik parolasıdır, direniş parolasıdır, onur parolasıdır ve istibdadın pençesinde kıvranan halkım için onur ve direniş ekmek ve su kadar gereklidir!” diyerek sözlerini bitirdi.

Konuşmanın ardından Emperyalizme ve Siyonizme karşı Filistin dostları adına basın açıklaması okundu. Filistin dostları açıklamasında, Filistin halkının haklı ve meşru mücadelesiyle dayanışmayı yükselttiklerini ancak bununla yetinmediklerini, Siyonizme ve emperyalizme karşı mücadeleyi görev bildiklerini vurguladılar. Açıklamada “Geçen sene ABD emperyalizmi Filistin’in tarihsel başkenti Kudüs’ü işgal devletinin başkenti olarak tanırken hamasi nutuklar atıp, gerçekte emperyalizme ve Siyonizme karşı somut tek bir adım atmayan Erdoğan, Siyonist İsrail ile ekonomik ve askeri işbirliğine devam eden, normalleşme anlaşmasına imza atmış olan AKP hükümeti Filistin’in gerçek dostu değildir.” İfadeleri yer aldı. Filistin dostları, Türkiye’nin NATO’dan çıkmasını, İncirlik üssü kapatılmasını, İsrail’le ekonomik, askeri, diplomatik, kültürel ve akademik bütün ilişkilerin kesilmesini ve Siyonist elçinin kovulmasını talep etti. Yapılan basın açıklamasının ardından eylem, “Yıkılsın Siyonist İsrail devleti!” , “Kahrolsun ABD emperyalizmi” sloganları ile sona erdi.