Filistin Toprak Günü ve Artan Siyonist Yayılmacılık paneli

26 Mart Pazar günü BDS Türkiye İHD İstanbul Şubesi'nde “Filistin Toprak Günü ve Artan Siyonist Yayılmacılık” başlıklı bir panel düzenledi. Panele Filistinli araştırmacı yazar Arafat Elhac, Batı Şeria Apartheid ve Duvar Karşıtı Hareket'ten eylemci Şirin el-A'rac konuşmacı olarak katıldı.

Açılış konuşması yapan BDS Türkiye gönüllüsü Selim Sezer, Filistin Toprak Günü'nün tarihinden ve günümüzdeki bağlamından bahsederek sözü Şirin el-A'rac'a bıraktı.

6 Mart'ta Ramallah'taki evinde işgal gücü tarafından katledilen Filistinli aydın ve militan Basil el-A'rac'ın akrabası olan Şirin el-A'rac Siyonistlerin geçmişten günümüze yayılmacı politikalarını ve Siyonist işgalin Filistinlilerin hayatı üzerinde etkilerini anlattı. Filistinlilerin topraklarının Siyonistler tarafından adım adım nasıl işgal edildiğini, işgalci oluşumun 1948 öncesinde ve sonrasında tarihini, ilerleyişini anlattı. Gayrimeşru İsrail'in hiçbir dayanağı olmayan “güvenlik” gerekçesi ile Filistinlilere uyguladığı baskıları, Filistinlilerin günlük hayatını bile son derece zorlaştıran Apartheid uygulamalarını aktaran Şirin el-A'rac kendi deneyimlerinden, işgalci oluşumun kendisine ve ailesine yaşattıklarından da bahsetti.

Şirin el-A'rac'ın ardından söz alan Arafat Elhac hem Siyonist işgalin ardından gerçekleşen ilk Filistinli mülteci sürgününün hem de 1976'da altı Filistinli gencin toprak gasplarına karşı yapılan eylemlerde işgal gücü tarafından öldürülmesinin yıldönümü olan 30 Mart Filistin Toprak Günü'nün tarihini ve bugün Filistinliler için anlamını anlattı. Günümüzde gayrimeşru İsrail'in yayılmacı politikalarını giderek arttırdığını vurgulayan Arafat Elhac, topraklarını işgalci oluşumdan geri almak için mücadele eden Filistinlilerin kavgasının aslında aynı zamanda tüm dünyada gericiliğini yayan saldırgan ve yayılmacı oluşuma karşı verilen bir kavga olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından İstanbul'da yaşayan Filistinlilerden ve Filistin dostlarından oluşan dinleyicilerin soruları ve katkıları alındı. İsrail'in saldırgan tutumu sonucunda Suriye ile arasında artan gerilim, İsrail'in 2006 yenilgisinin ardından Lübnan ile yeniden sıcak çatışmaya girme ihtimali konuşulan konular arasındaydı. Bir dinleyicinin Basil el-A'rac'ın katledilmesinin Filistin'de yankılarının ne olduğunu sorması üzerine söz alan Arafat Elhac, Basil'in Filistin direnişi açısından çok önemli bir insan olduğundan, hiçbir zaman işgale teslim olmayışından bahsetti. Filistin halkının katil işgal gücüne ve onunla işbirliği içerisinde olarak, Basil'in ve çok sayıda Filistinlinin öldürülmesinde sorumluluğu olan Filistin hükümetine öfkesinin dinmediğini ve eylemlerin sürdüğünü söyledi.