Ethem Sarısülük Davası Bir Kez Daha Ertelendi

Gezi ile başlayan halk isyanının ilk günlerinde, 1 Haziran günü polis Ahmet Şahbaz tarafından vurularak katledilen Ethem Sarısülük davasının 5. duruşması 26 Mayıs Pazartesi günü Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 10:30’da başlayan duruşmaya Sarısülük ailesi ve avukatlarının yanı sıra bazı milletvekilleri ve Berkin Elvan’ın ailesi de katıldı. Dışarıda adliyenin önünde ise yüzlerce kişi sloganlarla bekleyerek Sarısülük ailesine destek verdi.

Bir önceki duruşmada gelmediği takdirde hakkında zorla getirilmesine karar verilen katil polis Ahmet Şahbaz ise bu kez duruşmaya peruksuz ve gözlüksüz olarak katıldı. Ancak güvenlik önlemleri sebebiyle jandarmanın salonun büyük bir kısmını doldurduğu ve müdahillerin ayakta kalmalarına sebep olduğu gözlendi.

Cinayeti işledikten hemen sonra meslektaşlarının yanına gelerek ‘çektim, sıktım 3 tane’ diyen katil polis Ahmet Şahbaz duruşma boyunca tüm sorulara karşı susma hakkını kullandı. Mahkeme heyeti, müdahil avukatların sanığın tutuklanma istemini reddederek davayı 7 Temmuz gününe erteledi.