Eskişehir ve Bilecik'te metal işçileri kıdem tazminatının kaldırılmasına karşı eylem yaptı

Eskişehir ve Bilecik'te Birleşik Metal-İş sendikasına üye metal işçileri kıdem tazminatının fona devredilmesi ve kiralık işçiliğin yasalaşmasına karşı eylem gerçekleştirdi. Eskişehir'de 1 Mart Salı günü saat 7:30'da Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde, Bilecik'te 1 Mart saat 16:30'da Bilecik Belediyesi çay bahçesi önünde toplanan metal işçileri yürüyüş yaptılar. 

Bilecik'teki basın açıklamasını Birleşik Metal-İş sendikası genel başkanı Adnan Serdaroğlu yaptı. Basın açıklamasında sermaye ve hükümetin işçi sınıfının kazanılmış haklarına durmadan saldırıda bulunduğunu söylendi. Fona devredilecek olan kıdem tazminatının işçinin elindeki tek güvence olduğu ve bu güvenceyi kaybetmemek için yasa geri çekilene kadar fabrikalarda üretimi durduracakları ifade edildi. 

Eskişehir'de de yürüyüşün ardından basın açıklaması okundu. Basın açıklamasında, il il gezerek kıdem tazminatının işçiler için önemini vurgulayacaklarını ve kıdem tazminatının kaldırılmaması için seferber olacaklarını, yasa geri çekilene kadar tüm fabrikalarda iş bırakacaklarını dile getirdi. 

Eylemlerde metal işçileri sık sık "Kıdeme kalkan eller kırılır", "Hükümet şaşırma, sabrımızı taşırma", "Birleşe birleşe kazanacağız" sloganları attılar.