Enpay'da patron Türk Metal işbirliğiyle 11 öncü işten atıldı

Kocaeli'nin Başiskele bölgesinde bulunan Enpay'da 11 öncü işten atıldı. Büyük metal greviyle mücadeleye katılan ve fabrikadan Türk Metal'i kovan Enpay işçileri, mücadeleye devam etmeye kararlı.

Enpay işçileri, bir ay önce Türk Metal'den istifa edip Birleşik Metal'de örgütlenmişlerdi. Patron ve fabrikada esamesi okunmayan Türk Metal sendikası, bilinçli bir şekilde mücadelede öncülük eden işçileri işten attı. Bunun üzerine sabah saatlerinde Birleşik Metal sendikası üyeleri ve Enpay işçileri, fabrika önünde bir eylem düzenlediler. İşçiler, "Kukla sendika istemiyoruz!" sloganıyla işten atma saldırısına ve Türk Metal çetesine tepkilerini gösterdiler.

Birleşik Metal sendikası Kocaeli şube başkanı Hami Baltacı, fabrika önünde bir açıklama yaptı. "Bu mücadele yeni başladı. Artık lambadan cin çıktı. Yağma yok. Bu mücadele gücü yeten yetene" diyen Baltacı, birlikte mücadele edeceğiz diyerek sözlerini bitirdi.

Görüştüğümüz Enpay işçileri, mücadeleye devam edeceklerini, demokratik yollarla seçtikleri temsilcilerini asla yalnız bırakmayacaklarını söyledi. Enpay işçileri bayramdan sonra direnişe geçeceklerini de sözlerine eklediler.