Enerji-Sen üyesi 15 işçi İzmir Gaz önünde eylem yaptı

Sendikalıoldukları için işten çıkarılan DİSK Enerji-Sen sendikasına üye İzmir Gaz işçileri, İZGAZ Genel Müdürlük önünde eylem gerçekleştirdi.

İş Kanunun 25/2 maddesi bahane edilerek işten çıkarılan Enerji-Sen sendikasına üye 15 işçi, ''Sendika haktır, engellenemez! İzmir Gaz'da adalet istiyoruz'' yazılı pankart ile eylem yaptılar. İZGAZ işçilerinden bir konuşmacı, ''İZGAZ işçileri bir araya geldiğinde kendi haklarını talep ettiklerinde yöneticiler huzursuz oluyor. Sendikalı olduğumuzda istedikleri gibi at koşturamıyorlar. O yüzden işten atıyorlar'' ifadesini kullandı. Başka bir işçi ise, ''Sendikamızla masaya oturun, bizi işe alın. İzmir Gaz yöneticileri işgüvenliği suçu işlemektedir'' dedi. Daha sonra, basın açıklamasını okumak için sözü Enerji-Sen Genel İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği SekreteriTarık Yüce aldı. Yüce sözlerini, ''Yaşanan bütün bu haksızlıklara ve hukuksuzluklara rağmen, baskılara ve yıldırmalara rağmen kazanan onurlu İzmir Gaz işçileri olacaktır!'' diyerek sona erdirdi.

Devrimci İşçi Partisi'nin de 15 İZGAZ işçisine destek olmak için katıldığı eylemde ''Sendika hakkımız engellenemez!'', ''Zafer direnen işçilerin olacak!'' sloganları atıldı. Basın açıklamasından ardından, oturma eylemi yapıldı. Eylem alkış ve sloganlarla sonra sona erdi.