Emekçilerden Sıhhiye’de “bu pisliği halk temizler” mitingi

11 Ocak Cumartesi günü KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Sıhhiye meydanında gerçekleştirilen mitingde binlerce emekçi yolsuzlukları protesto etti.

 “Bu pisliği halk temizler” şiarıyla gerçekleştirilen miting için çeşitli illerden otobüslerle Ankara’ya gelen emekçiler 9.30’da hipodromdan kortejler halinde yürüyüşe geçerek Sıhhiye meydanını doldurdu. Tüm kortejlerin alana girmesiyle 12.00’de başlatılan mitingde kürsüden düzenleyiciler adına konuşmalar yapılarak, işçi sınıfının yolsuzlukların peşini bırakmayacağı, adaletin, demokrasinin, alın terinin, barış ve özgürlük taleplerinin takipçisi olduğu vurgulandı.

Mitinge Devrimci İşçi Partisi “Hepsi gitsin! Çözüm işçi emekçi hükümeti!” pankartıyla katıldı. DİP korteji yürüyüş boyunca “yolsuzluğa çözüm kamulaştırma”, “bankalar işçi denetimine”, “işten atmak yasaklansın”, “işçinin kıdemı genel grev sebebi”  gibi yaşanan sürece işçi sınıfının cephesinden yanıt veren sloganlar attı. AKP’si CHP’si, MHP’si, cemaati, AB’si, ABD’si, İsrail’i hepsi gitsin! diye haykıran DİP’liler çözümün işçi emekçi hükümetinde olduğunu vurguladılar.

DİP ayrıca miting alanında “Halkın krizden çıkış programı”nı kitlesel biçimde dağıttı. Biz yüzde 99’uz platformu ise alanda pankart ve dövizler açarak #hepsigitsin bildirileri dağıtıp, ropörtajlar yaptı.

Mitingde sendikaların ve meslek örgütlerinin güçlü bir hazırlık yapmadığı gözlemlenirken pek çok siyasi yapı da yolsuzluk ve rüşveti genel olarak telin eden bir tutumla mitinge katılmıştı. Bu anlamda DİP’in mitinge katılımı sürece politik müdahale açısından önemliydi.