Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel işe iade edilmelidir

Mardin’in Nusaybin ilçesinde gerçekleştirilen Kürt illeri ve ilçelerindeki sokağa çıkma yasaklarına karşı, Eğitim-Sen’in düzenlediği basın açıklamasına katıldığı gerekçesi ile Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel hakkında soruşturma açılmıştı. Soruşturma sonucunda Metin Demirel geçtiğimiz hafta açığa alındı.

Eğitim-Sen Manisa Şubesi ve KESK Şubeler Platformu, Metin Demirel’in açığa alınmasını protesto etmek için 23 Ekim Pazar günü Manolya Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın metnini KESK Şubeler Dönem Sözcüsü ve aynı zamanda BES Manisa Şube Başkanı olan Ali Gök okudu. Ali Gök, “Şube başkanımız Metin Demirel’in Eğitim-Sen Genel Merkezi’nin çağrısı ile öğrencilerin eğitim hakkı ve yaşam hakkının sağlanması ile ilgili olarak yapılan bir basın açıklamasına katılması gerekçe gösterilerek ‘çok ağır bir suç işlemiş gibi’ gösterilmesi Türkiye’de hukukun bittiğinin en açık kanıtıdır. Eğitim ve bilim emekçileri, bu tür hukuk dışı adımlara, tamamen siyasi amaçlı girişimlere yabancı değildir. Örgütlü mücadelemize yönelik bu haksız ve pervasız saldırı bütün sonuçları ile birlikte derhal durdurulmalı, Şube Başkanımız Metin Demirel görevine iade edilmelidir” dedi.

Basın açıklaması “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Metin Demirel yalnız değildir”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” sloganları ile sona erdi.