Düzce PTT işçileri taşerona karşı yürüdü

Düzce’de DİSK’e bağlı Nakliyat İş sendikasında örgütlenen taşeron işçileri, mücadeleleri sonucunda mahkemelerde muvazaa kararları almış, PTT’nin asıl işlerini yaptıklarını ve hukuken kadrolu işçi olmaları gerektiğini tescil ettirmişlerdi. Ancak geçen zaman içinde PTT mahkeme kararlarını uygulamayarak taşeron uygulamasına devam etti. Bu da yetmiyormuş gibi Düzce Belediyesi’nin PTT işçilerinin paso haklarını gasp etmesi bardağı taşıran son damla oldu.

PTT dağıtım merkezinden Gaziantep Caddesi’ndeki merkez PTT şubesine “taşeron işçisi köle değildir” sloganlarıyla yürüyen PTT işçileri bir basın açıklaması ile taşeron zulmünü protesto ettiler. PTT işçileri adına açıklamayı yapan Nakliyat-İş temsilcisi Murat Kabak, Düzce Belediyesi’nin paso hakkını gaspetmesinin ardından PTT’nin bu hak gaspını mahkemeye taşıdığını, mahkeme sonuçlanıncaya kadar da kadrolu çalışanlara yol yardımında bulunup taşeron işçileri bu kapsamın dışında bıraktığını söyledi. Taşeron işçilerin de bu haktan yararlanmaları gerektiğini söylediklerinde “siz firma personelisiniz, firmanın servis kaldırması lazım” cevabını aldıklarını söyleyen Kabak, işçiler adına PTT yönetimine “peki firmaları denetlemek ile kim yükümlüdür” diye sordu. PTT’nin firmaları denetlerken ağırdan aldığını işçilere baskı uygulamakta ise tam tersine çok atik olduğunu kaydeden Murat Kabak, BİMER ve ALO 170 gibi kurumların da oyalamaktan başka çözüm getirmediklerini vurguladı.

PTT işçileri mücadeleyi kararlılıkla sürdürmek üzere eylemlerini sonlandırdılar. Düzce PTT işçileri taşeronda örgütlenme ve mücadele için tüm işçiler için takip edilmesi gereken bir örnek olmayı sürdürüyor.