Düzce cam işçileri: Mücadelemizi kazanana kadar sürdüreceğiz

Düzce İkinci Organize Sanayi Bölgesinde bulunun Düzce Cam fabrikasında,Kristal-İş Sendikasına örgütlü işçiler 26 Temmuz’da başladıkları grevlerini kararlılık ile sürdürüyorlar.Kristal-İş Sendikasının 3,5 yılı aşkın bir süre boyunca sürdürdüğü örgütlenme mücadelesi sonucunda örgütlendiği Düzce Cam fabrikasında, patron önce yetkiye itiraz etti, sonrasında sendikalaşma mücadelesine öncülük eden işçileri işten attı. İki yıl süren hukuki sürecin ardından Kristal-İş Sendikası yetki davasını kazandı.

Bu süreç sonucunda patron, sendika ile görüşmeyi reddedip sendikanın temsilci olarak atadığı temsilcileri ve sendikalı işçileri işten atmaya başladı. İşten atılan işçilerin sayısı ise 80’i geçmiş durumda.Patronun sendika ile görüşmeyi hukuksuz bir şekilde reddetmesi ve işten atmaları sürdürmesi üzerine Düzce cam işçileri 26 Temmuz’da greve çıktılar. İşçilerin öncelikli talepleri; insanca çalışma koşullarının sağlanması, sendika yetkisinin kabul edilmesi ve işten atılan işçilerin işe geri alınmasıdır.

Grevlerinin 15. gününü geride bırakan işçiler, önümüzdeki Kurban Bayramı’nda da grev çadırını terk etmeyeceklerini ve fabrikaya sendika girene kadar mücadeleye devam edeceklerini söylediler.