Dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşı Galatasaray meydanında HDP ve Kürt halkıyla dayanışma

HDP'li vekilleri meclisten dışlamak üzere dokunulmazlıkların kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği İstanbul'da da protesto edildi. HDP İl Örgütü'nün ve HDK İstanbul Meclisi'nin çağrısı ile Galatasaray'da yapılan basın açıklamasında HDP İl Başkanı Doğan Erbaş açılış konuşmasını yaptı. HDP'nin gücünü halktan aldığını söyleyen Erbaş, alternatif bir meclis arayışında olmadıklarını ancak HDK'nın meclisler ve inisiyatifler aracılığıyla halkın gücüne dayanarak mücadeleyi ve direnişi sürdüreceklerini açıkladı. Erbaş'ın ardından Devrimci İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Levent Dölek konuştu.

Levent Dölek dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşı HDP şahsında Kürt halkıyla dayanışma içinde olduklarını belirterek başladığı konuşmasında bir istibdat rejimi kurulmakta olduğunu, 7 Haziran'dan sonra iktidarı gasp edenlerin, bombalarla, kuşatmalarla, baskı ve katliamlarla bu istibdat rejimini adım adım ördüklerini söyledi. Dölek, birleşmiş bir karşı devrim ve gericilik cephesi ile karşı karşıya olduğumuzu, ABD ve Avrupa emperyalizmi ile İsrail Siyonizmi'nin de bu cephenin bir parçası olduğunu vurguladıktan sonra isyanları, grevleri ve halkların kardeşliği mücadelesini birleştirerek bu gerici cepheye yenilgiye uğratabileceğimizin altını çizdi. Devrimci İşçi Partisi olarak "yaşasın işçilerin birliği" dediğimiz her yerde "yaşasın halkların kardeşliği" demeye devam edeceğimizi söyleyen Levent Dölek, konuşmasında 8 Mart'ta dağıttıkları bildiri dolayısıyla yargılanan DİP'li Kadınlar'ın mücadelesini de hatırlatarak,hukuk tanımayan baskıların istibdat rejimine direnenleri yıldırmayı hedeflediğini ancak bunda başarılı olamadığını vurguladı.

Basın açıklamasında ayrıca EHP, ÖDP, EMEP, SEP Girişimi temsilcileri de söz aldı. HDP ve HDK meclisleri adına yapılan basın açıklamasıyla eylem sona erdi.