DİSK’ten İstanbul’da basın açıklaması: Ücretlerimiz artsın, vergi yükümüz azalsın!

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), bugün İstanbul Çalışma ve İş Kurumu (İşkur) İl Müdürlüğü önünde “Ücretlerimiz artsın, vergi yükümüz azalsın” talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi.

12:30’da Tophane tramvay durağında toplanan sendikalı işçilerin İşkur’un önüne yaptıkları kısa yürüyüşün ardından basın açıklamasını DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptı. Çerkezoğlu söze, bugün Eskişehir’de Birleşik Metal İş sendikasında örgütlü Entil, Hapalki ve Tarkon işçilerine Ankara yürüyüşü öncesinde polisin gerçekleştirdiği saldırıyı kınayarak başladı ve gözaltındaki işçilerin derhal serbest bırakılmasını talep etti. İşçiler ise “İşçiye uzanan eller kırılır” sloganıyla tepkilerini gösterdiler.

Çerkezoğlu konuşmasının devamında krizin bedelini işsizlikle, düşük maaşlarla, hayat pahalılıyla ödediğimizi belirtti. Hükümetin asgari ücret zammı için TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranı yerine 2020 yılı için hedeflediği oranı dikkate alacağı yönündeki açıklamasına tepki gösterdi. Açıklanan enflasyonun zaten gerçekten uzak olduğunu ifade ederek göstermelik enflasyonun da altında yapılacak zammı kabul etmeyeceklerini söyledi.

Türkiye’de vergilerin 4’te 3’ünün emekçiler tarafından ödendiğini vurgulayan Çerkezoğlu, buna karşılık en zengin yüzde 1’in bizim yarattığımız değerin 4’te 1’ini aldığını açıkladı. Vergilerin tabana değil, tavana yayılması gerektiğini söyledi, vergide adalet istiyoruz dedi.

Çerkezoğlu, önümüzdeki dönemde yeni bir mücadele evresinin başladığını ilan etti, bu mücadelenin özellikle asgari ücret, başta metal ve lastik iş kolları olmak üzere yapılacak olan grup toplu sözleşmeleri ve vergi adaleti başlıklarıda yoğunlaşacağını belirtti.

Açıklama “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganlarıyla sona erdi.