DİSK’ten Ankara’da kıdem tazminatı ve 15-16 Haziran eylemi

DİSK Ankara Temsilciliği’nin çağrısıyla işçiler Ankara’da hem kıdem tazminatına sahip çıkmak hem de bir işçi ayaklanması olan 15-16 Haziran’ı 47. yılında anmak için basın açıklaması gerçekleştirdi. DİSK üyeleri ve katılımcı kurumlar 16 Haziran Cuma günü saat 12:15’te Olgunlar Sokak’ta yer alan Madenci Anıtı’nda bir araya geldi. Burada DİSK adına bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasında değinilen konuların başında, OHAL ilanı ile emekçilerin sendikal haklarına ve tarihsel kazanımlarına dönük saldırılar geldi. Basın metnini okuyan temsilci grev yasaklarını, sendika seçme özgürlüğünü ortadan kaldıran uygulamaları, kıdem tazminatına ve iş güvencesine dönük saldırıları sıraladı. 15-16 Haziran’ın ışığında hukuksuzluğa karşı direnmenin hak olduğunu belirtti. İktidara kıdem tazminatını değil taşeronu ve OHAL’i kaldırma çağrısında bulundu. İşçiler de eylem boyunca sık sık “Kıdemi değil taşeronu kaldır” şeklinde slogan attılar.

Gündeme ilişkin pek çok gelişmeye ve doğanın talanına bile değinilirken genel grev sözü geçmedi. Kıdem tazminatı üzerine düzenlenen bir önceki DİSK eyleminden farklı olarak bu yönde slogan dahi atılmaması önemli bir eksiklik olarak göze çarptı.

Emekçiler kıdem tazminatının gaspı şeklindeki sınıf saldırısına ancak bir genel grev ile cevap verebilirler, sendikalar da bu mücadeleyi örgütlemek için ellerinden gelenin fazlasını yapmalıdır. 15-16 Haziran’ın fiili grev, protestolar, yürüyüşler ve zaman zaman kolluk kuvvetlerine karşı direniş biçimini alan bir işçi ayaklanması olduğu ve bu şekilde amacına ulaştığı hatırda tutulmalıdır.