DİSK Kadın Komisyonu: bu savaş sarayın savaşıdır!

DİSK Kadın Komisyonu, son dönemde ülkede yaşanan gelişmelere ilişkin bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Arzu Çerkezoğlu’nun yaptığı basın açıklamasında:

Savaş; ölüm, acı, gözyaşı ve yıkım demektir!

Ülkemiz bugün savaş ve kandan beslenen bir siyasi iktidar ve onun fiili başkanı tarafından adım adım bir yıkıma sürüklenmek isteniyor. İçinde yaşadığımız coğrafyayı saran ateş çemberi, Türkiye’yi yakmaya hazır bir tehlike olarak her geçen gün daralıyor. Savaş, yaşadığımız ülkenin dört bir yanını sarıyor.

Savaşın seçim sonrası birdenbire alevlenerek yükselmesinin nedenini artık herkes anlıyor: Bunun nedeni ve kışkırtıcısı “400 milletvekili olsa bunlar olmazdı” söylemiyle açıkça itiraf edenlerdir. Bunun nedeni onlarca asker ölümünü gizleyip stadyumlarda siyasi şov yapacak kadar vicdandan yoksun olanlardır. Bunun nedeni, kendi çocuklarını bedelli askerlik ve çürük raporlarıyla askere göndermeyip yoksul çocuklarının tabutlarını siyasi kürsüye çevirmek isteyenlerdir.

Savaşı durduracak olan emektir!

Artık akan kan dursun istiyoruz. Çünkü savaşlarda işçiler ölüyor, emekçiler ölüyor, yoksullar ölüyor; atılan her kurşun, patlayan her bomba bizim ekmeğimizi küçültüyor; onların sarayları büyüyor, servetleri büyüyor. İşte bu yüzden biz diyoruz ki savaşı durduracak olan emektir. Barış emekle kazanılacak!

Kadınlara yönelik şiddet artıyor!

Savaş, evde ve sokakta kadına yönelik şiddetin artması anlamına geliyor. Kadın intiharları artıyor. Savaş, işsizlik, açlık ve yoksulluk sınırında yaşamak zorunda kalmak, tüm sosyal hakların gasp edilmesi anlamına geliyor.”

Denilerek, 9 günlük kuşatmayla birlikte savaşta yıkıma uğrayan Cizreli kadınlar başta olmak üzere bu yıkımın tüm mağdurlarına dayanışma örgütleneceği de açıklandı. Hedefin; savaşın yoksul bıraktığı kadın ve çocukların yaralarının bir nebze olsun sarılması ve onların en temel ihtiyaçlarının karşılanması olduğu ifade edildi.

Ayrıca 10 Ekim’de Ankara’da DİSK, KESK, TMMOB, TTB tarafından gerçekleştirilecek olan Emek, Barış ve Demokrasi mitingine çağrı yapılarak basın toplantısı sona erdi.