#direnitu

Öğrencilerin protestosu Süleyman Demirel Kültür Merkezi önünde sürerken, YÖK başkanı Gökhan Çetinsaya arka kapıdan kaçması, öğrencilerle yüz yüze gelmekten ne kadar korktuğunu bir kez daha gösterdi. Her defasında YÖK'ün öğrenci için olduğunu söyleyen Çetinsaya'nın öğrencilerden kaçması, YÖK'ün nasıl bir çelişkinin üzerine kurulu olduğunun bir göstergesi oldu.

YÖK başkanı Gökhan Çetinsaya, çarşamba günü YÖK ve İTÜ ortaklığında yapılan Birleşik Krallık – Türkiye Bilgi Ortaklığı Konferansı için İTÜ’ye geldi. Forumun konusu, üniversiteler ile sanayinin nasıl daha fazla iç içe geçebileceği üzerineydi. Üniversiteleri ticarethaneye çevirmeye çalışan, "Bilimi hükümet belirler" diyen, üniversitelere her türlü güvencesizliği yerleştiren, ODTÜ ve Gezi olaylarında öğrencilerin karşısında hükümetin yanında bir tutum alan Çetinsaya, İTÜ’lüler tarafından protesto edildi.

Sabah saat 8.30 sularında öğrenciler "Çetinsaya kaç kaç kaç Gezi ruhu İTÜ'de" ,"Faşizme karşı omuz omuza","Her yer Taksim her yer direniş" sloganlarıyla beraber toplanmaya başladılar. 75. Yıl Sosyal Merkezi'nin adı, ülke çapına yayılan Gezi Parkı’na destek eylemlerinde Ankara'da polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük olarak değiştirildi. 9.45’te öğrenciler, "Çetinsaya kaç Gezi Ruhu İTÜ'de", "Herkese eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim", "Her yer Taksim her yer direniş" gibi dövizler ile Süleyman Demirel Kültür Merkezi'ne yürümeye başladılar. Süleyman Demirel Kültür Merkezi'ne gelmeden, Özel Güvenlik barikatı ile karşılaşıldı. Barikatı aşan öğrenciler ve asistanlar, 2 asistan ve bir öğrenci temsilcisinin Çetinsaya ile görüşmesini isteyerek, asistanların durumunu ve Gezi isyanı sürecinde ki öğrenci düşmanı tutumları anlatmak istediler. Talep reddedilince, konferans salonunun girişinde oturma eylemi başladı.

Oturma eylemi forumla devam etti. Forumda; YÖK'ün bilim düşmanı politikalarına, 28 Şubatta YÖK’ün başı kapalı öğrencilere yaptığı baskılara ve bu baskılara rağmen YÖK'ün hala ayakta kalmasının AKP'nin iki yüzlülüğünü gösterdiğine, Çetinsaya’nın ve üniversitelerdeki yandaş rektörlerin ODTÜ ve Gezi isyanı sürecindeki yanlış tutumlarına değinildi. Forumlara verilen kısa süreli aralarda halaylar çekildi, sloganlar atıldı. Ayrıca, Gezi eylemleri sırasında polisin plastik mermi sıkarak kör ettiği eylemcilerin anılması için öğrenciler tek gözlerine bantlar ile kapadılar.

Öğrencilerin protestosu Süleyman Demirel Kültür Merkezi önünde sürerken, YÖK başkanı Gökhan Çetinsaya arka kapıdan kaçması, öğrencilerle yüz yüze gelmekten ne kadar korktuğunu bir kez daha gösterdi. Her defasında YÖK'ün öğrenci için olduğunu söyleyen Çetinsaya'nın öğrencilerden kaçması, YÖK'ün nasıl bir çelişkinin üzerine kurulu olduğunun bir göstergesi oldu. Öğrenciler ise Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nin ismini Hatay'da Gezi Parkı eylemlerine destek verirken polis tarafından katledilen Abdullah Cömert olarak değiştirerek eylemlerine son verdiler.