Direnen Sibaş işçisi mahkemeyi kazandı, kararlar uygulanana kadar mücadeleye devam!

Aydın’ın Söke ilçesinde bulunan SİBAŞ Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş’de sendikalaştıkları için işten çıkarılan  işçiler, 28 Aralık’tan bu yana fabrika önüne kurdukları direniş çadırıyla işe iade talepleri için mücadele ediyorlar.

İşten atılan 77 işçi, ücretlerin düşük olması, havalandırma, teknik ekipman gibi fiziki şartların yetersizliği ve mesailerin hem düşük ücretli hem de zorunlu olması gibi nedenlerden dolayı sendikalaşma kararı aldı. Hızlı bir örgütlenme ile 28 günde yetki sayısına ulaşılan fabrikada, sendikal faaliyeti fark eden patron önce 51 ardından 26 işçinin işine son verdi. Direnişin 190. gününde, Söke 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada işe iade ve tazminatların verilmesi kararı çıktı. Mahkeme kararından sonra direnişteki işçilerden biri: “Mutluyuz, direndik ve kazandık. Mahkemesi ertelenen arkadaşlarımız için de inşallah aynı karar verilir. Davamızın peşini bırakmayacağız, biz hep tazminat değil, insanca çalışmak istediğimizi, işi geri alana kadar direneceğimizi söyledik. Direniş çadırımızda verdiğimiz mücadele işe girene kadar devam edecek” sözleriyle coşkusunu dile getirdi.

Mahkemede 77 işçiden 51’ine işlerine geri dönme kararı verilirken diğer işçilerin duruşması 20 Eylül’e ertelendi. İşçiler aynı zamanda mahkemeden çıkan karara patronun itiraz etmesi durumunda, Sibaş'ın yurt dışına ithalat yaptığı şirketlere, yaşanan bu işçi düşmanı ve hukuksuz tutumu teşhir edeceklerini de dile getirdiler. İşçiler, mücadelelerinin bitmediğini aksine fabrika içinde işbaşı yapana kadar direnişe kararlılıkla devam edeceklerini belirtti.