Direnen işçilerden burjuva medyasına çağrı: Sermayenin isteklerini değil işçi sınıfının gerçeklerini yazın!

OHAL döneminde Çapa Hastanesi'ndeki hasta bakıcılık işinden haksız yere çıkartılan, kazandığı mahkeme kararlarına rağmen işine geri dönmek için 3 yıldır mücadele eden Cemal Bilgin ile 525 gündür KHK ile çıkartıldığı işine geri dönmek için mücadele eden Zeytinburnu Belediyesi işçisi Kenan Güngördü, İstanbul Gayrettepe'de bulunan Turkuvaz Medya binası önünde eylem yaptı. Cemal Bilgin ve Kenan Güngördü, yaptıkları eylem ile direnen işçileri görmeyen, görse dahi sermayenin lehine işçileri karalayan haberler yapan Sabah gazetesini, A Haber'i ve Turkuvaz Medya A.Ş. 'ye bağlı yayın organlarını protesto etti. 

Patronların tetikçisi olmayın, işçiyi işçiye kırdırmayın, işçi sınıfını sermaye partilerinin çıkarına alet etmeyin! 

Turkuaz Medya A. Ş. Binası önünde ilk konuşmayı yapan Cemal Bilgin, Çapa Hastanesi'nde yaşadığı hak gaspını ve verdiği mücadeleyi anlattı. Ne A Haber'in ne de Sabah gazetesinin gerçekleri anlatmadığını söyleyen Cemal Bilgin, işlerinden çıkartılan İBB çalışanlarının da belediye işçileri üzerinde oynanan siyasi oyunların mağduru olduklarını söyledi. A Haber ve Sabah gazetesini de işçi sınıfını patron partilerinin kavgasına alet ettiğine işaret etti. Burjuva medyasının, işçi sınıfının gerçeklerini değil patronların yalanlarını yazdığını söyleyen Bilgin, örnek olarak da Sabah gazetesinde kendisi hakkında çıkan yalan haberi gösterdi. Söz konusu haberde iddia edilenleri mahkeme kararlarıyla bir bir yalanladıktan sonra, haberi görür görmez Sabah gazetesine geldiğini ancak haber yazarının kendisini geçiştirdiğini söyledi. Cemal Bilgin konuşmasının sonunda ancak kişilerden ve patron partilerinden bağımsız olarak güvenceli çalışma ile bu sorunların çözülebileceğini, aksi halde işçilerin ve emekçilerin mağdur edildiklerini dile getirerek birlikte mücadele çağrısı yaptı. 

Cemal Bilgin'in ardından Zeytinburnu Belediyesinden güvenlik soruşturması ile atılan ve 525 gündür lehine çıkan mahkeme kararlarına rağmen işe iade mücadelesi veren Kenan Güngördü söz aldı. Bir öfke patlaması yaşadığını dile getiren Güngördü, Turkuvaz medyayı konu Zeytinburnu belediyesi olunca susup, İBB olunca işinden olan işçileri AKP'nin çıkarına kullanmakla suçladı. İşçi sınıfının birlikte mücadele etmesi gerektiğini vurgulayan Kenan Güngördü, hükümetin KHK'lar ile işinden ettiği binlerce insanı hatırlattı ve ne olursa olsun işçi sınıfının, emekçilerin hükümeti affetmeyeceğini söyleyerek sözlerini tamamladı. 

Polis eylem sırasında eylemcileri ve basını bina önünden çekmeye çalışsa da açıklama başladığı yerde bitti. "Direne direne kazanacağız!", "İşimizi geri istiyoruz!" sloganlarıyla ve eyleme destek olmaya gelen emekçilerin dayanışma mesajlarıyla süren eylem, işten çıkartmalara karşı mücadele sözü ile sona erdi.