DİP’li öğrenciler Greif'in işgal okulundaydı

Greif işçilerini ziyaret etmek ve desteklerini sunmak üzere bir hafta boyunca çalışmalarını sürdüren Devrimci İşçi Partili öğrenciler öncesinde düzenledikleri ve taşeron temizlik işçilerinin mücadelesini anlatan Ekmek ve Gül isimli film izleme etkinliğinden sonra İstanbul Hadımköy’deki işgal edilen fabrikaya doğru yola çıktılar. Yolculuk boyunca devrimci marşlar ve türküler söyleyen DİP’li öğrenciler oldukça coşkuluydu.

Fabrikaya vardıktan sonra “Üniversite kampüsleriyle fabrikaları birleştiriyoruz! İşgal! Greif! Direniş!” yazan pankartlarıyla birlikte fabrikaya doğru kısa bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Fabrikalarını işgal eden işçiler, desteğe gelen öğrencileri alkışlarla ve hep birlikte atılan “İşgal, grev, direniş!, Yaşasın sınıf dayanışması!, Direne direne kazanacağız!” sloganlarıyla karşıladılar.

DİP’li öğrenciler adına işçilere hitap eden Eren Yıldırım, üniversitelerde mücadele eden öğrencilerin de okul yönetimi tarafından açılan soruşturmalarla engellenmeye çalışıldığını ancak DİP’li öğrencilerin astıkları afişlerle, dağıttıkları bildirilerle işçilerin mücadelesini diğer öğrenci arkadaşlarına duyurmaya çalıştıklarını ve buna devam edeceklerini ifade etti. Üniversitelerde parasız eğitim için mücadele ettiklerini ve bu verdikleri mücadelelerde de işçi sınıfının yaptığı her direnişi, grevi de kendileri için bir mücadele okulu olarak gördüklerini ve Greif işçilerinin işgal okulunun da öğrencileri olmaktan onur duyduklarını söyledi. Ülkenin gündeminde daha çok seçimler olduğunu ancak işçi ve emekçileri esas ilgilendiren gündemin işgal edilen Greif fabrikasının olduğunu ve eğer Greif işçilerinin mücadelesinin zafere ulaştığı takdirde önlerinde önlerinde tartışmaları gereken bir seçim olacağını ve onun da ya taşerona karşı, asgari ücrete karşı boyuneğmek ya da işçilerin fabrikalara el koyması olduğunu ifade etti. Desteklerinin devam edeceğini söyledikten sonra konuşmasını bitirdi. Yoldaşımızın konuşmasının tamamını izlemek için tıklayın.

Konuşma ardından öğrenciler fabrika içine geçerek işçilerden süreç hakkında bilgi aldı, karşılıklı sohbet etti.

Lüleburgazda işgal edilen Zentiva ilaç fabrikasına desteğe giden işçiler karşılandıktan sonra işgalin diğer fabrikalara yayılması, özellikle Greif şirketine iş yapan işyerlerindeki örgütlülüğün arttırılarak bir an önce istediklerini alma yolunda atılan adımlar hakkında konuşuldu.

Direnişe katılan kadınların oranı fabrikada çalışan kadnlara göre hiç de az olmadığı dikkatlerden kaçmadı. İşverenlere karşı öfkeli ve direnmekte kararlı olan kadın işçiler, fabrikanın kontrolünde görev yapan komitelerin dışında bir de özel olarak kadın olmanın getirdiği ezilmişliğin bilinciyle Kadın komitesi kurmuşlar. 

İşçilere desteklerinin devam edeceğini ifade eden DİP’li öğrenciler, saat 19:00’da İnternet Sansürüne karşı Taksimde yapılacak olan eylem için eyleme katılacak bir grup Greif işçisi ile birlikte yola çıktılar.