DİP, Ukrayna Başkonsolosluğu önünde ABD-AB destekli faşist katliamı protesto etti

Devrimci İşçi Partisi, Ukrayna’nın İstanbul Florya’daki Başkonsolosluğu önünde Odesa’daki faşist katliamı protesto etti. Eylemde sık sık “Faşistler yakıyor AB-ABD koruyor”, “katil NATO, Ukrayna’dan defol”, “faşizme karşı omuz omuza”, “bütün ülkelerin işçileri birleşin” sloganları atıldı.

Türkçe ve Rusça olarak “Ukrayna’da faşistler yakıyor, ABD- AB koruyor” yazılı pankartın açıldığı eylemde Odesa’daki katliamda, sendika bınasında yakılarak katledilen işçilerin ve gençlerin resimleri taşındı. Devrimci İşçi Partisi adına yapılan basın açıklamasını DİP Genel Başkan Yardımcısı Levent Dölek yaptı. Yoldaşımızın yaptığı konuşmada Odesa’da yaşananları ABD ve ABD emperyalizminin desteğinde gerçekleşmiş faşist bir katliam ve Ukrayna'nın Sivas'ı olarak tanımladı. Ukrayna’da 2013 yılının Kasım ayında başlayan olayların Batı ve Türkiye medyası tarafından AB yanlısı ve liberal olarak gösterilmesine karşın Maidan meydanıyla özdeşleşen hareketin esas gücünün Svoboda ve Praviy Sektör isimli faşist hatta Nazi örgütlerinden oluştuğunu belirten Dölek, bugün Batı tarafından esas muhatap olarak kabul edilen Ukrayna hükümetinin içinde 6 Nazi bakanın bulunduğunu vurguladı.

Açıklamada, Ukrayna’nın doğusunun bu gerici ayaklanmaya karşı çıktığının ve bu bölgelerde işçi sınıfına dayanan gerçek bir halk ayaklanmasının başladığının, bu ayaklanmayla baş edemeyen haydut hükümetin faşistleri silahlandırma yoluna gittiğinin altı çizildi. Bu çerçevede Türk hükümeti ve burjuva basının yansıttığının aksine Ukrayna’da Batı yanlıları ile Rus yanlılarının bir mücadelesi değil faşistlerin Ukrayna işçi sınıfına saldırısının söz konusu olduğu vurgulandı.

Türk dışişlerinin Odesa’daki katliamı kınayan açıklaması ise şu sözlerle değerlendirildi: “Devrimci İşçi Partisi olarak Türkiye dışişlerinin Odesa’daki katliamını kınayan açıklamasını ikiyüzlü buluyoruz. Ukrayna’daki faşist katliamlara güvence vermek üzere Karadeniz’e geçen ABD gemilerine boğazlar kapatılmadıkça, Türkiye tarafından Ukrayna’nın Turçinov önderliğindeki, Nazi bakanlarıyla doldurulmuş haydut ve korsan hükümeti tanınmaya devam edildiği müddetçe yapılan kınamalar timsah gözyaşlarından öte bir anlam taşımayacaktır.”

Devrimci İşçi Partisi’nin Ukrayna’daki kardeş örgütü Akıntıya Karşı’nın üyelerinden Elena yoldaşın oğlu ve ilerici Borotba örgütü üyesi Andrey Brajevskiy’nin şahsında Ukrayna’nın bütün asilerine, faşistlere karşı mücadele içinde halkın iktidarını kurmak için mücadele eden bütün insanlara başsağlığı dileyen Dölek,  Devrimci İşçi Partisi ve tüm kardeş örgütleri adına, bütün dünyanın işçi hareketini, sosyalistlerini ve anti-faşistlerini Ukrayna’daki kardeşlerimizin çevresinde safları sıklaştırmaya çağırdı.

Eylem, “Kahrolsun ABD ve AB destekli liberal ve faşist hükümet!”, “Yaşasın Ukrayna işçi sınıfı ve gençliğinin anti-emperyalist ve anti-faşist mücadelesi!”, “Ukrayna’da halk cumhuriyeti yönündeki adımlar işçi sınıfının iktidarıyla taçlandırılmalıdır!”, “Turçinov’un korsan hükümeti ile tüm diplomatik ilişkiler kesilmelidir!”, “Boğazlar emperyalist gemilerin geçişine kapatılmalıdır!”, “Türkiye derhal NATO’dan çıkmalıdır!” sloganlarıyla sona erdi.