DİP heyeti Ermenek'e ulaştı

Sabah saatlerinde yola çıkan Devrimci İşçi Partisi heyeti, akşam üzeri Ermenek’te göçük yaşanan madene ulaştı.

Heyet, madene 2 km mesafede kurulmuş olan ilk jandarma noktasında durduldu ve geçemeyecekleri belirtildi. Yapılan görüşmenin ardından heyetin geldiği aracın arama noktasında bırakılması ile madene geçiş sağlandı. Madene başka bir servisle ulaşan heyet, yol boyunca birkaç tane daha jandarma noktasından geçti. Devrimci İşçi Partisi heyeti son olarak polis noktasından geçtikten sonra polisin müdahalesi ile basın emekçilerinin bulunduğu maden alanının içinde olan ancak madenin girişini karşıdan gören yere yönlendirildi. Polis, keyfi biçimde maden işçileriyle görüşmeye izin vermiyor.

Bulunduğu noktadan incelemeler yapan heyetin ilk izlenimleri şöyle:

-Madene yakın köylerde yaşayan köylülerin anlattığına göre aynı madende 2011 senesinde benzer şekilde bir göçük ve su baskını yaşanmış. 2011 senesinde madende çalışma olmadığı için herhangi bir can kaybı yaşanmamış.

-Görüşülen köylüler madenin çok yakınında bulunan HES barajının bu baskına sebep olabileceğini anlattılar.

-Maden ocağı patronunu biri geçen dönem olmak üzere toplam iki dönem ilçede belediye başkanlığı yapmış olması halkın öfkesini daha fazla arttırmış.

-Madenin bulunduğu alanda yüzlerce polis ve asker bulunmakta. Her an müdahaleye hazır bulunan polis ve asker, kurtarma çalışmasının yapıldığı alanda nefes aldırmıyor. Keyfi biçimde devrimciler engelleniyor. 

-Kurtarma çalışmasının yapıldığı alana gelen bakanlar ve milletvekilleri genellikle kalabalık bir koruma ordusuyla beraber inceleme yapıyorlar. Anlaşıldığı kadarıyla ilk akşam madencilerin Taner Yıldız’a verdiği tepkiler, yöneticileri ve kodamanları korkutmuş görünüyor.

-Maden alanında bugün (30 Ekim) bir göçük daha meydana geldi. Meydana gelen göçüğün ardından su boşaltma çalışmaları yerini çamur çıkarma çalışmalarına bırakmış durumda. Bu çalışmanın yaklaşık bir hafta süreceği belirtildi.

Devrimci İşçi Partisi heyetinin elde ettiği ilk bilgi ve gözlemler bu yönde. Asker ve polis sistematik olarak madenci aileleriyle görüşülmesini engelliyor.

DİP heyeti bilgileri aktarmaya devam edecek.