DİP Çorlu bürosu açıldı: Stratejik mevzilenmede küçük ama önemli bir adım

Devrimci İşçi Partisi'nin Çorlu bürosunun açılış etkinliği 22 Mayıs Pazar günü gerçekleştirildi. Bir süredir Çorlu'da faaliyet yürüten DİP, 2015 yılında toplanan III. Kongresi'nde işçi sınıfının öncüsünü inşa etme amacı doğrultusunda stratejik mevzilenme olarak andığı önemli bir karar almıştı. Bu karar, işçi sınıfının yoğunlaştığı belli havzalarda, partinin de gücünü yoğunlaştırması ve bu havzalarda işçi sınıfına önderlik edecek mevziler kazanabilecek şekilde faaliyetlerini planlaması, önceliklendirmesi anlamını taşıyordu. Bugün DİP'in Çorlu bürosunun açılması, stratejik mevzilenme kararı doğrultusunda yürütülen faaliyetin bir meyvesi, bu yolda atılmış küçük ama önemli bir adım.

Açılış öncesi büro hazırlıklarından başlayarak her şey bir kolektifin ürünü olarak ortaya çıktı. Kimi temizliğini, kimi alışverişini yaptı. Kimi tesisat işine baktı, kimi elektrik işlerini haletti. Kimi masaları kimi de o masaların üzerine konan yiyecekleri yaptı kendi elleriyle. Bunca işçinin emekçinin elinin değdiği büromuzun açılış etkinliği fabrika işçisi bir yoldaşımız konuşması ile başladı. Yoldaşımız konuşmasında Devrimci İşçi Partisi'nin işçi sınıfının öncüsünü inşa etme amacıyla yola çıkmış bir parti olduğunu, çeşitli sektörlerden işçilerin bu partide bir araya geldiğini ifade etti. Çorlu'da artık parti bürosunun gerçek bir ihtiyaç, bir zorunluluk olarak açılmasının partinin bugün geldiği aşamayı göstermesi bakımından heyecan ve mutluluk verici olduğunu söyledi. Sözü DİP Genel Başkanı Sungur Savran'a bırakmadan önce stratejik mevzilenmenin önemli merkezlerinden çeşitli işçi kolektiflerinden gelen mesajları okudu.

Yoldaşımızın açış konuşmasının ardından konuşan Sungur Savran, DİP'in ısrarla işçi sınıfı üzerinde durmasının nedenlerini anlattı. Dünyanın yüzde 99'u olan işçi ve emekçilerin yaşamının yüzde 1'lik bir avuç sömürücünün çıkarları doğrultusunda belirlendiğini, buna karşılık bugün güçlü gibi görünen patronların işçi sınıfının birliği karşısında aslında zayıf olan taraf olduğunu belirtti. AKP'nin 14 yıllık iktidarında çeşitli yönlerinin ön plana çıkarıldığını ama işçi düşmanlığının gizlendiğini ifade etti. İş yasası, Soma başta olmak üzere iş cinayetleri, kiralık işçilik yasası ve şimdi sırada bekleyen kıdem tazminatının gasp edilmesi gibi örnekler verdi. Özellikle de genç işçilerinin işçi sınıfının haklarının savunulması mücadelesini yükseltmesinin önemini vurguladı. Devrimci İşçi Partisi'nin de bu mücadeleyi hep en yukarıya taşımak için elinden geleni yaptığını ifade ederek herkesi bu mücadeleyi birlikte vermeye davet etti.

Etkinlik salondan yapılan konuşmalar ve soru cevap bölümünün ardından sona ererken büroda uzun sohbetler devam etti. Tüm katılımcılar 26 Mayıs Perşembe günü Çorlu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne DİP'li Kadınlar'la dayanışmaya çağrıldı.

 

Aşağıda çeşitli işçi kolektiflerinin açılış etkinliği için gönderdiği mesajları yayınlıyoruz:

Tıpkı Manisa gibi büyük bir işçi havzası olan Çorlu'da Devrimci Marksizmin bayrağına yükselten tüm yoldaşlara selamlar. Dalga dalga geliyor geleceği kucaklıyoruz. Sizlerin orada yükseltmiş olduğu bayrağı en kısa süre içerisinde Manisa'da da dalgalandırmak için çabalıyoruz. Tüm devrimci duygularımızla açılışınızı selamlıyoruz. 

Manisa'dan Metal İşçileri 

Kardeşler, 

Biler Manisa'da çalışan mobilya işçileri olarak patronlarla büyük bir kavganın içine girdik. Bu kavganın sonunda mutlaka biz kazanacağız. Buna inanıyoruz. Sizlerin Çorlu'dan yükseltmiş olduğunuz mücadele bayrağını Manisa'dan selamlıyoruz.

Manisa'dan Mobilya İşçileri

Kıdem tazminatının, iş güvenliği ve işkur üzerinden işçilerin haklarının törpülendiği bugünlerde hala inadına patronlara ve onların iktidardaki temsilcisi olan AKP'ye karşı bütün işçi sınıfın bir umudu olduğunu gösteren Devrimci İşçi Partisinin Çorlu'daki yeni bürosunun açılışını Turizm Otel İşçisinin Sesi olarak selamlıyoruz.

Turizm Otel İşçisinin Sesi

Metal grevlerinin kalbinden, Bursa'dan, omuz omuza mücadele ettiğimiz sınıf kardeşlerimize ve her daim işçi sınıfının yanında olan, mücadelemize güç katan, emeğimizin sömürülmediği, insana yaraşır bir dünyada yaşamak için ele ele mücadele ettiğimiz partimiz Devrimci İşçi Partisi'ne bin selam olsun. Çorlu, mücadelemizi daha da ileriye taşıyacağımız, çok önemli bir mevzimiz. Bu anlamda oradaki örgütlü mücadeleyi yükselteceğimiz bir büromuz olması bizi oldukça heyecanlandırdı ve mutlu etti. Çorlu'da açtığımız büro yapacağımız önemli işlerin ilk adımıdır ve bizler eminiz ki Çorlu'daki sınıf kardeşlerimiz orada daha bir çok büyük mücadelelere imza atacaklardır. Bursa'daki metal işçileri olarak, Çorlu'da 8 Mart çağırısı yaparken gözaltına alınan ve ''teröre destek verdikleri'' iddasıyla haklarında dava açılan kadın arkadaşlarımıza da selam göndermek isteriz. ''Tacize, tecavüze, erkek egemenliğine karşı, emekçi kadınlar en öne!'' diyen DİP'li kadınlar onurumuzdur. Mücadeleleri mücadelemizdir. Gelecek güzel günleri, partimiz çatısı altında hep birlikte inşaa edeceğimize canı gönülden inanıyoruz. Herkese yoldaşça selamlar.

Bursa Metal İşçileri

İşçi ve emekçilerin her geçen gün haklarının biraz daha tırpanlandığı, kazanılmış haklarını her geçen gün biraz daha kaybederken Devrimci İşçi Partisi'nin bir işçi havzası olan Çorlu'da açılması oldukça anlamlıdır.
Biz de tekstil işçileri olarak sömürünün en yoğun yaşandığı bir sektörde çalışıyoruz ve bu koşullarımızı düzeltmek amacıyla Tekstil İşçisinin Sesi Bültenini çıkartıp mücadele etmeye, hayatlarımızı daha iyi yerlere taşımak çalışıyoruz. Devrimci İşçi Partisi'nin de bu mücadelede başarılar diliyoruz ve yan yana olduğunu biliyoruz.

Tekstil İşçisinin Sesi