DİP Adana örgütü 1 Mayıs’ta alanlardaydı: “Başkanlık sistemine, ekonomik anayasaya, petrol savaşına, tasfiyeye geçit yok!”

 

Adana’daki 1 Mayıs kutlamaların yoğun sıcak (zaman zaman 40 dereceye varan) ve güneşli hava damgasını vurdu. O kadar ki, alanda 3 kişinin bayılması üzerine sağlık ekipleri müdahale etmek zorunda kaldı. 

Bu olumsuzluğunun sorumlusu kuşkusuz havanın kendisi değil, havanın sıcak olacağı öngörüsü ile yürüyüş ve mitingin daha ileri saatlerde yapılmasına ilişkin tertip komitesinin yaptığı başvurunun valilik tarafından ısrarla reddedilmiş olması idi.

Saat 12’de Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu önünde toplanmaya başlayan sendikalar, siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri ve sosyalist dergi çevreleri 13’den itibaren İstasyon Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş ve miting sırasında sık sık “Her Yer Taksim Her Yer 1 Mayıs”,  “Yaşasın 1 Mayıs İşçi Bayramı”, “Biji Yek Gulan”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganları atıldı.

Miting alanına varıldığında ise 1 Mayıs ve işçi sınıfı şehitleri için yapılan saygı duruşunun ardından, Tertip Komitesi adına 1 Mayıs mesajı Kürtçe, Arapça ve İngilizce olarak okundu.

Kitle Eğitim-Sen Müzik Grubu ve sanatçı Ali Asker’in şarkı ve marşlarıyla coşarak,  halaya durdu.

DİP de, büyük çoğunluğu gençlerden oluşan kitlesinin diri ve canlı sloganlarıyla, başından sonuna kadar alanda idi. Kortejde Arapça slogan atarak Arap Devrimleri’ne selam gönderen DİP kitlesi, sık sık attığı “Nail Yoldaş Ölümsüzdür” sloganı ile de yoldaşımız Nail Satlıgan’ın adını Çukurova semalarında da yankılattı.