Diam Vitrin işçileri sendika hakkına sahip çıktı

16 Haziran günü İstanbul Tuzla Kimyacılar Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Diam Vitrin fabrikasının önünde, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikası,  fabrika yönetiminin sendikalı işçileri işten atmasını protesto etmek adına, bir basın açıklaması düzenledi.

Diam Vitrin patronu 15 Haziran günü sendikalı işçilere cep telefonlarına gönderdiği mesajla işten atıldıklarını bildirdi. 16 Haziran günü ise fabrika kapılarını kaynaklayarak kimseyi içeri almadı.  Aynı gün Birleşik Metal-İş sendikası önce 15 kişiyi işten atan, sonrasında işçilerin mücadelesi karşısında atılan işçileri geri alacağını söyleyip daha sonrasında toplu işten atma yoluna başvuran Diam Vitrin patronunu protesto etmek için basın açıklaması düzenleme kararı aldı.  Birçok farklı fabrikadan işçiler ve sendika yöneticileri basın açıklamasına destek verdi. Devrimci İşçi Partisi de Diam Vitrin işçilerine destek vermek için basın açıklamasına katıldı.

Birleşik Metal-İş sendikası genel başkanı Adnan Serdaroğlu bir konuşma yaptı. Konuşmasında fabrika yönetiminin iki yüzlü bir tavır içinde olduğunu söyledi. Patronun sendika ile anlaşacağız dedikten sonra sendika üyesi bütün işçileri işten attığını vurguladı.

“15-16 Haziran’ın ışığında Diam’da sendika hakkına sahip çıkıyoruz” ve “Atılan işçiler geri alınsın” yazılı pankartlarla yürüyüşe geçildi. Valfsan işçileri de açtıkları pankartla yürüyüşe destek verdi. Yürüyüş sırasında “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Diam işçisi yalnız değildir”, “Sadaka değil toplu sözleşme” ve “ Atılan işçiler geri alınsın” sloganları atıldı. Mücadelenin devam edeceği vurgulandıktan sonra basın açıklaması sona erdi.