Devrimci İşçi Partisi Eskişehir bürosu açıldı

Devrimci İşçi Partisi'nin Eskişehir bürosu, 27 Kasım Pazar günü yapılan bir etkinlik ile açıldı. Etkinlik yakın zamanda kaybettiğimiz yoldaşlarımız Atlen Yıldırım ve Sevda Alyakut nezdinde hayatını kaybeden tüm devrimciler anısına saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından açılış konuşmasını yapan bir yoldaşımız konuşmasında büronun açılmasında salonu dolduran herkesin emeğinin olduğunu, bundan sonraki adımların daha önemli olacağını dile getirerek Eskişehir'de sınıfın partisini sınıfın içinde örgütlerken mücadelenin işçi ve öğrenci birlikteliğinde ilerlemesi gerektiğini ve bu yüzden de herkese daha büyük görevlerin düştüğünü ifade etti.

Etkinlik DİP Genel Başkanı Sungur Savran'ın açılışı selamlayan mesajının ve Bilecik’ten Çorlu’ya kadar çeşitli işçi kentlerinden emekçilerin gönderdikleri mesajların okunması ile devam etti.

Mesajların ardından sözü DİP Genel Başkan Yardımcısı Levent Dölek aldı. Konuşmasında Tayyip Erdoğan’ın inşa etmek istediği istibdad rejimine rağmen yaşanan 2013'teki Gezi ile başlayan halk isyanını, 2014'teki Kobani serhildanını ve 2015'teki fiili metal grevlerini hatırlatarak önemli mücadelelerin varlığını dile getirdi. Arap devrimlerini göstererek bu mücadelelerin dünya çapında yaşandığını ve devrimler çağının açılmış olduğunu belirtti. Avrupa'da proto-faşizmin yükselişine değinirken aynı zamanda Arjantin'deki devrimci marksist yükselişten söz etti. Tarihsel olarak dünyanın yaşadığı büyük ekonomik krizlere bakıldığında kapitalist emperyalizmin artık var olan krizlerin üstesinden gelemediğini ifade eden Dölek, krizlerin arttığı dönemlerin aynı zamanda bir devrimci dalgaya gebe olduğunu da belirterek konuşmasını sonlandırdı. 

Etkinlik salondan yapılan konuşmalar ve soru cevap bölümünün ardından sona ererken büroda sohbetler devam etti.