Deriteks’ten 1 Mayıs yürüyüşü ve Derimsan direnişi

İstanbul'da Tuzla Deri Organize Sanayi’de Deriteks sendikasının çağrısıyla yüzlerce deri işçisi 1 Mayıs yürüyüşü gerçekleştirdi. Uyguner Deri önünden başlayan yürüyüş, Derimsan önünde bulunan direniş çadırında sona erdi.

Kıdem tazminatının kaldırılmasına ve kiralık işçiliğe karşı döviz ve pankartlar taşıyan deri işçilerinin yürüyüşünün ardından direniş çadırı önünde basın açıklaması yapıldı. Deriteks genel başkanı Musa Servi, tüm işçileri 1 Mayıs’ta Bakırköy’e davet etti.

Derimsan direnişi ise Tuzla Deri Organize Sanayi’de devam ediyor. 5 işçi toplu sözleşme dönemi öncesinde işten atıldı. Kalan işçilere ise izin verildi. Derimsan direnişçilerinin çadırı ise gün boyu civar fabrikalardan işçilerin desteğiyle doluyor. Yemek arasından çadıra gelip dayanışma gösteren deri işçileri, Derimsan çadırını sahipleniyorlar. Konuştuğumuz işçiler, patronun işten atma saldırısına karşı direneceklerini söylüyorlar. Morallerin yüksek olduğu çadıra kısa zaman önce işten atma saldırısını püskürten ve Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlenen MATA işçileri de ziyaret etmiş.