Demiryol-İş Sendikası üyesi İZBAN çalışanları greve başladı

Geçtiğimiz günlerde İzmir Banliyö İşletmeleri (İZBAN) yönetimi ve İZBAN’da çalışan 340 işçinin temsilcisi Demiryol-İş Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi sürecinde, İZBAN yönetiminin işçilerin taleplerine karşılık vermemesi nedeni ile anlaşma sağlanamadı. İZBAN’da çalışan 304 işçinin 104’ü asgari ücret alıyor. Geri kalan 200 işçi ise asgari ücretin çok az üstünde ücretlere çalışıyor. Toplu iş sözleşmesinde ise yönetim, Demiryol-İş Sendikası’nın teklif ettiği maaş miktarının 400 lira altını teklif etti ve dayattı. TİS sürecinin görüşme masasında tıkanmasının ardından İZBAN işçileri 7 Kasım Salı günü saat 06:00’da iş bırakıp, İZBAN seferlerini durdurarak greve başladı.

İZBAN işçilerinin grevinin duyurusu saat 08:00’de Alsancak İZBAN İstasyonu önünde yapılacak basın açıklaması ile duyurulacaktı. Ancak basın açıklamasının başlamasından önce gelen polisler OHAL’i bahane ederek basın açıklamasının yapılamayacağını sendika temsilcilerine bildirdi. Polisin OHAL dayatması üzerine sendika temsilcileri basın açıklamasını gerçekleştiremedi. Basın açıklamasının yerine greve katılan işçilere dönük sendika temsilcileri tarafından konuşmalar gerçekleştirildi. İZBAN işçilerinin grevi toplu iş sözleşmesi teklifleri kabul edilene kadar başta Alsancak İZBAN İstasyonu olmak üzere 6 İZBAN İstasyonu’nda tutulan nöbetle devam edecek.

Devrimci İşçi Partisi İzmir İl Örgütü olarak sabah başlayan greve ziyaret gerçekleştirerek, İZBAN işçilerinin mücadelesinin yanında olduğumuzu ve grev zaferle sonuçlanana kadar desteklerimizi sunacağımızı bildirdik.