Çorlu'da ihraçlara karşı eylem, Selanikli emekçilerden enternasyonalist dayanışma

Çorlu'da Heykel Meydanı'nda bugün (18 Mart Cumartesi) saat 14:00'te KESK ve Eğitim-Sen'in çağrısıyla 7 Şubat'ta yayınlanan 686 sayılı KHK'nın 40. gününde ihraç edilen ve açığa alınan kamu emekçileri ile dayanışma için ve işlerine iade edilmeleri talebiyle bir eylem gerçekleştirildi.

Eylemde bazıları 30 yılı aşkın süredir devlet okullarında öğretmenlik yapan eğitim emekçileri ve onlarla dayanışma içinde olan veliler söz alarak KHK listelerinin tümüyle siyasi tasarruflarla hazırlandığını, eğitim emekçilerinin ertesi gün işleyecekleri derslerin hazırlığını yaptıkları sırada internette yayınlanan listelerle ihraç edildiklerini öğrendikleri ifade edildi. Açığa alınan ya da ihraç edilen eğitim emekçilerinden hepsinin bugüne kadar emeği ile, alınteri ile çalıştığı, kimsenin torpili ile bir yerlere gelmedikleri, mücadele etmelerinin bedelini ihraçlarla ödedikleri, bundan sonra okullarına, öğrencilerine yine mücadele ederek dönecekleri söylendi.

Tekirdağ Eğitim-Sen adına yapılan basın açıklamasında "Siyasal kimliklere göre yapılan fişlemeler, asılsız ihbarlar, sendikal husumet üzerinden yürütülen çalışmalar ile eğitim ve bilim emekçilerinin örgütlü mücadelesinin hedef alındığı açıktır. Hukukun en temel ilkelerini ayaklar altına alarak intikam hırsıyla KHK listeleri oluşturan ve hazırlanmasına katkı sunanların peşini asla bırakmayacağımız bilinmelidir. Bizler görevimize geri döneceğimizden eminiz. Ülkemizin içine sürüklendiği bu hukuksuzlukların hesabı illaki sorulacaktır. Tek derdimiz görevimize geri dönmek değil aynı zamanda kamu emekçilerinin iş güvencesinin kaldırılmasına karşı çıkmaktır. OHAL de gidecek KHK'lar da, biz kalacağız!" sözlerine yer verildi.

Gündüz yapılan eylemin ardından akşam da saat 20:00'de Eğitim-Sen'de bir etkinlik düzenlendi. Yunanistan'dan Selanik'li eğitim emekçileri ile telekonferans yöntemiyle düzenlenen ortak etkinlikte Ege'nin iki yakası emekçilerin dayanışması ile birleşti. Eğitim-Sen'li emekçiler ihraçları ve OHAL bahanesiyle emekçilerin haklarının nasıl gasp edildiğini anlattı. Selanikli emekçiler de ihraçlara son verilmesi, tutuklanan emekçilerin serbest bırakılması ve ihraç edilenlerin görevine iade edilmesi talepleri ile dayanışmalarını ifade etti.